Czym zastąpić mięso w diecie? 5 źródeł białka roślinnego

Dieta wegetariańska jest coraz bardziej popularna. Ponadto, wiele osób świadomie ogranicza spożycie mięsa ze względów zdrowotnych i etycznych. Tak naprawdę, jedynym składnikiem, który trudno dostarczyć organizmowi nie jedząc produktów odzwierzęcych jest witamina B12, którą należy wówczas suplementować. Natomiast wśród składników pochodzenia roślinnego naprawdę nie brakuje takich, które stanowią bardzo bogate źródła białka. Oto pięć propozycji!

Produkty sojowe

Produkty sojowe to już praktycznie klasyka, gdy przygotowujemy dietetyczne posiłki kuchni bezmięsnej. Wybór jest całkiem spory. Z łatwością kupimy soję w czystej postaci, ale również gotowe kotlety czy popularne tofu powstające z fermentowanej soi, które może zastąpić ser i jajka. Jeśli zaś nie mamy czasu na samodzielne gotowanie, rozwiązaniem może być odpowiedni catering dietetyczny. Łódź i inne większe miasta to miejsca, w których nie brakuje ciekawej oferty.

Rośliny strączkowe

Dużą zawartością białka odznaczają się również rośliny strączkowe. Ciecierzyca soczewica, fasola, bób czy groch pozwalają tworzyć naprawdę wspaniałe dietetyczne posiłki wywodzące się z kuchni polskiej lub inspirowane kuchniami całego świata. Okazuje się, że rezygnacja z mięsa może stanowić sposobność do wspaniałych odkryć kulinarnych.

Płatki drożdżowe

Wegetarianie płatkami drożdżowymi zastępują w swoich posiłkach parmezan. Ich smak jest naprawdę intrygujący, zaś aromat intensywny. Choć nie są one produktem pochodzenia roślinnego, to zasługują na wzmiankę ze względu na bardzo wysoką zawartość białka, o czym nie wszyscy wiedzą.

Zboża

Aby dostarczyć organizmowi białka bez korzystania z mięsa, możesz sięgnąć także po niektóre zboża i rośliny wysokobiałkowe. W tym gronie zdecydowanie na szczycie znajduje się owies, ale także pełnoziarnista mąka pszenna i żytnia. Aby urozmaicić dietę, mamy jeszcze do dyspozycji komosę ryżową, amarantus i kaszą jaglaną, choć w ich przypadku zawartość białka jest już sporo mniejsza.

Pestki i orzechy

Orzechy i pestki to bardzo ważny składnik zdrowej diety ze względu na wysoką wartość odżywczą, w tym zawartość białka oraz zdrowych tłuszczów. Pod tym względem świetnie wypadają między innymi pestki dyni, a w dalszej kolejności także migdały, orzeszki ziemne, pestki słonecznika, nerkowce i sezam.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here