filmy o zwierzętach dla dzieci

Wszystkie dzieci kochają telewizję. Uwielbiają oglądać filmy i programy. Łatwo utożsamiają się z ich bohaterami, śpiewają z nimi, bawią się z nimi i uczą. Telewizja jest oknem na świat dla każdego malucha.

Z tego powodu, świadomi rodzice powinni zwrócić uwagę na to, co oglądają nasze pociechy.
Największy odsetek filmów uwielbianych przez maluchy to produkcje animowane, czyli popularnie zwane kreskówki. Mają proste fabuły, często zawierają wątki humorystyczne. Dostosowane są do wieku dziecka, a ich treści najczęściej mają czegoś uczyć. Czasami pokazują praktyczne sztuczki, wzorce dobrych i złych zachowań. Dziecko oglądając je, ma nie tylko zabijać czas, ale też wyciągnąć wnioski.

Są też filmy, które zachęcają dzieci do określonej aktywności

Przykładowo serial „Dora poznaje świat” ma momenty, w których główna bohaterka zwraca się bezpośrednio do widzów i prosi ich o pomoc. Dzieci powtarzają za Dorą angielskie słówka lub określone ruchy… a przede wszystkim doskonale się bawią. Filmy te rozwijają motorycznie i ruchowo, dodatkowo stymulując dziecko do nauki języka.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by małe dziecko nie oglądało filmów przeznaczonych dla nastolatków. Może to uczyć je niewłaściwych wzorców i poruszać wiele tematów, do których maluch jeszcze nie dojrzał.

Bardzo popularne są też filmy o zwierzętach dla dzieci. Maluchy kochają zwierzątka. Zwłaszcza jeżeli są one śliczne i puchate. Każde dziecko marzy o własnym futrzastym albo pierzastym przyjacielu. Z tego powodu, wykorzystanie postaci słodkiego zwierzaka w filmie zazwyczaj jest strzałem w dziesiątkę i najprostszą droga do podbicia dziecięcych serc.

Filmy o zwierzętach dla dzieci dzielą się na dwie kategorie

Są to filmy, w których zwierzaki są upersonifikowane. Chodzą na dwóch nogach, noszą ubrania, mają prace i typowo ludzkie problemy. Dziecko oglądając filmy o nich, nie zauważa nawet, że nie są ludźmi. W końcu zachowują się jak ludzie! Tak na prawdę, to ludzie przedstawieni w formie, która ma szansę bardziej zaciekawić młodego odbiorcę. Możemy je zobaczyć między innymi w „Zwierzogrodzie”, w którym poruszany jest temat zezwierzęcenia.

Druga kategoria, to filmy o życiu zwierząt. Zwierzaki nie są w nich pozbawione swojej natury w stu procentach. Oczywiście, wszystkie brutalne aspekty ich życia są poza nawiasem. Nie pokazuje się ich, nie wspomina, w żaden sposób nie nawiązuje do nich. Bohaterowie mają być pozbawieni zezwierzęcenia, nawet jeżeli są postaciami negatywnymi. Na przykład w filmie „Król lew” nie był poruszany aspekt tego, że lwy są mięsożercami. Tematem tabu była większość naturalnych instynktów.

król lew

Kolejnym rodzajem filmów dla dzieci są musicale. Dzieciaki kochają muzykę, a co za tym idzie obrazy, którym towarzyszą melodie mają dużą szansę na zdobycie popularności. Tym bardziej, jeśli nawiązują do modnych, skocznych utworów, które łatwo wpadają w ucho.
Przepis na prawdziwy hit jest prosty. Wystarczy wykorzystać śpiewające animowane zwierzęta! W ten sposób możemy stworzyć mieszankę doskonałą. Patent ten wykorzystali między innymi twórcy „Madagaskaru”, tworząc film o ślicznych i puchatych zwierzątkach, z licznymi scenami komediowymi i piosenkami na deser.

Utwór „Wyginam śmiało ciało” stał się prawdziwym przebojem i był odtwarzany w radiu, gdzie walczył o pierwsze miejsca list.
Filmy o zwierzętach dla dzieci bawią nas od wielu już lat. A co jeszcze ważniejsze – nie są skierowane tylko dla tej grupy wiekowej. Dorośli też je kochają! To przyjemne, familijne filmy, które można oglądać całą rodziną żeby miło spędzić wspólnie czas.

pingwiny

Najczęściej, w filmach występują zwierzęta domowe – psy i koty. Dość często bohaterami są świnki, dużo rzadziej są to zwierzęta egzotyczne. Twórcy, głównie wykorzystują zwierzęta, które zna każde dziecko. Są to postacie, których trudno nie polubić, a co za tym idzie, jest duża szansa na to, że maluch zainteresuje się przygodami ciekawskiej świnki, czy osieroconego słonika.

Bardzo często bohaterowie prezentują pewne określone, przyjęte zwyczajowo cechy. Lis jest zawsze chytry, wilk – głodny, świnki to niewinne głuptaski. Lew jest odważny, a zebra płochliwa. Filmy dla dzieci wykorzystują te stereotypy, aby małemu widzowi łatwiej było się odnaleźć w fabule filmu.

Dzięki temu, dziecko może intuicyjnie wskazać, który bohater jest dobry, a który zły. W ten sam sposób, może niemalże wyczuć, które zachowania są prawidłowe, a które naganne.
Filmy o zwierzętach uczą również empatii. W końcu łatwiej pokazać osierocone zwierzątko niż dziecko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here