Fosforan, białko wieprzowe i skrobia pszenna – dlaczego są stosowane w żywości?

W naszej żywności znajdziemy wiele dodatków, które pełnią określone właściwości. Znajdziemy w niej chociażby fosforany, białko wołowe, czy skrobię pszenną. Za co odpowiadają?

Jaka jest rola fosforanów spożywczych?

Dodatki w żywności pełnią wiele funkcji. Konserwanty odpowiadają za wydłużenie terminu przydatności do spożycia. Poza tym zapobiegają też rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Takim dodatkiem są także fosforany spożywcze. Na etykiecie są oznaczone symbolem od E338 do E452. Do fosforanów zaliczymy osiem substancji: kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, wapnia, magnezu, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Ich zastosowanie poprawia apetyczność wyrobów mięsnych. Podczas obróbki termicznej natomiast zatrzymują wodę, dzięki czemu wzrasta waga produktu. Fosforany spożywcze maja także działanie emulgujące i bakteriostatyczne. Poza przemysłem wędliniarskim fosforany stosuje się także w płatkach śniadaniowych, odżywkach dietetycznych i preparatach białkowych.

Białko wieprzowe – do czego służy?

Kolejnym dodatkiem stosowanym powszechnie w żywności jest biało wieprzowe. Białko to jeden ze składników budulcowych naszego organizmu. Dorosły człowiek ma go w sobie od 10 do 14 kg. Dobowej wymianie ulega aż 300g. Dzięki proteinom łatwiej organizmowi usunąć toksyny, czy zregenerować tkanki. W przemyśle spożywczym natomiast białko wieprzowe to jedno z najbardziej wysokogatunkowych i pełnowartościowych protein. Wystarczy zwrócić uwagę na jednego kotleta schabowego. W takiej porcji wieprzowiny znajduje się aż 22% białka. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się kolagenowe białko wieprzowe, które przyspiesza proces produkcji i poprawia jakość wyrobów. Uzyskuje się je ze skór wieprzowych. Stosuje się je przy produkcji wędlin, by poprawić ich wygląd. Zastosowanie tego dodatku poprawia także strukturę mięsa oraz jego gryzalność. To natomiast prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów podczas plastrowania. Stosowanie naturalnego białka wieprzowego zmniejsza tez ilość niemięsnych dodatków w produkcie. W ten sposób będzie on zdrowszy i smaczniejszy.

Kiedy stosowana jest skrobia pszenna?

W przemyśle spożywczym stosuje się także skrobię pszenną. Otrzymuje się ją z pszenicy i produkuje w procesie wielostopniowego mielenia, separowania i wymywania, a następnie odwodnienia, suszenia i mielenia. Skrobia pszenna ma wpływ na teksturę produktu, poprawia także wiązanie wody. Dlatego stosuje się ją jako środek wypełniający. Dzięki niej produkt ma lepszą stabilność w czasie przechowywania oraz obróbki termicznej. Skrobia pszenna jest stosowana w przetworach mięsnych i garmażeryjnych, konserwach warzywno-mięsnych i rybnych. Znajdziemy ją także w pieczywie, wyrobach mącznych, koncentratach potraw, a także zagęstnikach do deserów, sosów i zup. Skrobia pszenna oraz inne wspomniane dodatki znajdują się w ofercie polskich dystrybutorów dodatków do żywności. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Wybór dostawcy może mieć na jakość naszych produktów. Dlatego warto wybierać tych, którzy oferują dodatki najwyższej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here