Jaka jest różnica między białkiem roślinnym a zwierzęcym

Ciało człowieka składa się w 75% z białka. Aby zachować zdrowie, musimy stale zapewniać organizmowi białko, którego rolą jest dostarczanie mu aminokwasów biorących udział w wielu procesach życiowych. Pozostaje jednak kwestia jakości dostarczanego białka, które różni się między sobą. Zwłaszcza jeśli chodzi o białko zwierzęce i roślinne. W poniższym artykule przedstawimy podstawowe różnice występujące miedzy nimi.

Dlaczego białko jest ważne dla naszego zdrowia?

Człowiek potrzebuje stałego dostarczania potrzebnych mu składników odżywczych. Aby zachować pełnię sił i cieszyć dobrym zdrowiem, musimy stale spożywać wysokiej jakości białko. Do wyboru mamy zarówno produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego, jak i produkty roślinne. Po zjedzeniu produktu z zawartością białka jest ono rozbijane na aminokwasy, które dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych. Pozostaje jednak kwestia jakości białka zawartego w produktach zwierzęcych i roślinnych. Nie są one równe. Nie bez powodu białko zwierzęce nazywane jest pełnowartościowym, ponieważ potrzebne człowiekowi aminokwasy występują w nim w znacznie większym stężeniu niż w białku roślinnym. Równie istotny jest także fakt, że białko roślinne nie zawiera niektórych aminokwasów egzogennych lub w znacznie mniejszych ilościach. Co ważne oba rodzaje białka znajdziemy w coraz bardziej docenianej przez zapracowane osoby diecie pudełkowej, która bazuje na dostarczaniu kilku pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Catering dietetyczny staje się idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy czasu gotować albo zależy nam na urozmaiceniu naszego jadłospisu.

Podstawowa różnica między białkiem zwierzęcym a roślinnym

Wspomniane wcześniej aminokwasy egzogenne nie są produkowane przez nasz organizm, dlatego powinniśmy stale dostarczać je wraz z pożywieniem. Głównie zawierają je produkty zwierzęce jak mięso, ryby, owoce morza, jaja i nabiał w postaci serów, twarogów i jogurtów. Decydując się na catering dietetyczny obejmujący także produkty roślinne, powinniśmy zadbać o to, by dostarczać organizmowi różne ich formy. Roślinne produkty mogą bowiem zawierać aminokwasy egzogenne w znacznie mniejszych ilościach lub nie mieć ich wcale. Są to metionina, lizyna, tryptofan oraz izoleucyna. Stąd nie należy ich uznawać za pełnowartościowe źródła białka. Mimo to zrównoważona dieta pudełkowa oprócz białka zwierzęcego powinna zawierać białkowe produkty roślinne, do których należy zaliczyć soję, amarantus, komosę ryżową, fasolę, ciecierzycę, groch, soczewicę, a także orzechy.

Dostarczania białka w diecie wegańskiej

O ile dieta wegetariańska może dostarczyć białko pod postacią produktów odzwierzęcych jak jaja i nabiał, o tyle weganie mają zadanie bardziej utrudnione. Decydując się na catering dietetyczny Bytom, dobrym rozwiązaniem jest połączenie strączków, zbóż, warzyw, owoców i orzechów, które jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom potrzebnych dla zdrowia aminokwasów.

Białko jest potrzebnym składnikiem w codziennej diecie. Jednak różnice między białkiem zwierzęcym a roślinnym sprawiają, że kwestia wyboru najlepszego źródła białka nie zawsze jest łatwa. Zwłaszcza w przypadku diety wegańskiej. Niemniej wiedza zawarta w artykule z pewnością ułatwi podjęcie słusznej decyzji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here