dziecko obraca się główką w dół

Ciąża u człowieka standardowo trwa 9 miesięcy. Najczęściej jednak, aby mówić o wieku ciąży używa się systemu tygodniowego i przyjmuje się, że prawidłowy czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni i dzieli się na 3 trymestry. Pierwszy trymestr to czas od momentu, w którym następuje zapłodnienie aż do 13 tygodnia tygodnia.

Drugi trymestr obejmuje okres od 14 do 27 tygodnia. Trzeci trymestr z kolei trwa od 28 do 40 tygodnia, kiedy to następuje poród. W praktyce zdarza się oczywiście, że ciąża trwa nawet o 2 tygodnie dłużej lub krócej. Mówimy wtedy, że jest przenoszona lub niedonoszona. Niemniej jednak średnia wartość to właśnie 40 tygodni. Każdy tydzień i trymestr obejmuje szereg zdarzeń, które mają niezwykle istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu.

Pierwszy trymestr jak łatwo się domyślić rozpoczyna się zapłodnieniem, które polega na połączeniu się plemnika z komórką jajową. Jest to możliwe w czasie, kiedy kobieta znajduje się w momencie owulacji i jej ciało wytwarza odpowiednie hormony, które mają za zadanie stymulowanie zygoty do podziałów komórkowych i do zagnieżdżenia się w ścianie macicy. Do czwartego tygodnia, mimo, że zarodek wygląda jak mała przezroczysta galaretka, wytworzone zostaną komórki, z których powstaną takie tkanki i narządy jak płuca, wątroba, układ pokarmowy, mięśnie, skóra i włosy.

Po czwartym tygodniu zaczyna się także kształtować mózg i kręgosłup. Jest to bardzo ważny etap i kobieta powinna szczególnie na siebie uważać, aby nie doprowadzić do powstania wad rozwojowych. Należy unikać alkoholu oraz innych substancji toksycznych i wielu leków. Wszelkie leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa. W szóstym tygodniu można już usłyszeć pracę serca, które jest już w pełni rozwinięte.

kobieta w ciąży

Dalsze tygodnie pierwszego trymestru to także powstanie kończyn i palców oraz wszystkich narządów. Pod koniec tego okresu dziecko jest już w zasadzie w pełni rozwinięte i zdecydowanie maleje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Od tej chwili dziecko w łonie matki będzie już w zasadzie głównie rosnąć a wszystkie jego organy i narządy będą doskonalić swoje funkcje.

Drugi trymestr to czas bardzo intensywnego wzrostu

Jeśli chodzi o proporcje ciała to w tym czasie główka płodu jest jego największą częścią ciała. Stopniowo ta różnica będzie się zmieniała w dalszym etapie ciąży, ale także i po porodzie główka dziecka będzie stanowić 30% długości jego ciała. W 14 tygodniu kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka, które wykonuje bardzo dużo kopnięć i machnięć rękami i nogami.

Dzięki temu rozwijają się jego mięśnie. Krótki później jest już zdolne do słyszenia dźwięków. Można więc w tym czasie zdecydować się na mówienie do dziecka, czytanie mu lub śpiewanie. Oczywiście w żaden sposób nie jest w stanie zrozumieć słów, ale reaguje ton głosu. Wkrótce także dziecko samo zaczyna używać krtani i wydaje wibracyjne dźwięki.

Niestety nie można tego w żaden sposób usłyszeć poza brzuchem bez użycia specjalistycznego sprzętu. Pod koniec drugiego trymestru dziecku zaczynają tworzyć się zalążki zębów, rosną zęby oraz powstają kubki smakowe na języku. Preferowanym smakiem jest smak słodki. Dziecko odczuwa także emocje matki i na nie reaguje.

Na początku trzeciego trymestru, czyli po upływie 7 miesięcy, dziecko wygląda już w zasadzie tak samo jak noworodek. Z tą jedynie różnicą, że jest od niego znacznie mniejszy. Ostatni etap ciąży to okres wzrostu i nabierania masy ciała. Po 30 tygodniu następuje gwałtowny rozwój płuc, dlatego w razie gdyby doszło do przedwczesnego porodu to, po umieszczeniu w inkubatorze, dziecko miałoby duże szanse na przeżycie. Buduje się także układ odpornościowy maluszka i pobieranie przez niego przeciwciał z organizmu matki.

kiedy dziecko obraca się główką w dół

Po 34 tygodniu ciąży dziecko jest już całkiem duże i zaczyna mu być w brzuchu coraz bardziej ciasno. Do porodu pozostało jeszcze kilka tygodni, ale to właśnie teraz rozpoczyna się czas, kiedy dziecko obraca się główką w dół, by przyjąć pozycję, w której będzie się rodzić. Bardzo ważne w tym czasie jest, by bardzo zdrowo się odżywiać i dostarczyć dziecku wszystkich składników mineralnych i witamin.

Potrzebuje ich ono, aby wykorzystywać je na bieżące potrzeby a także by zbudować trochę zapasów na czas po porodzie. Pod koniec ciąży dynamicznie rośnie także ilość tkanki tłuszczowej dziecka. Dzięki temu zabezpiecza się ono przed wychłodzeniem organizmu po porodzie. Ostatni miesiąc to czas, kiedy kobieta powinna być już gotowa do porodu, który może się rozpocząć w każdej chwili. Ważne, aby miała spakowaną wyprawkę do szpitala.

[Głosów:13    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here