Kruszenie kamieni metodą ESWL

Kamienie nerkowe są uciążliwą przypadłością, ponieważ wywołują wyjątkowo silny ból i inne dolegliwości. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest usunięcie największych grudek z organizmu. Wyjaśniamy na czym polega kruszenie kamieni metodą ESWL oraz jak przebiega zabieg!

Usuwanie kamieni nerkowych falą uderzeniową ESWL / DSWL

ESWL to skrót od Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy – litotrypsji z wykorzystaniem fali uderzeniowej wytworzonej pozaustrojowo. Zabieg ten polega na emitowaniu ultradźwięków, które rozbijają złogi w nerkach. Mniejsze kawałki mogą zostać bezpiecznie wydalone z organizmu wraz z moczem. Usuwanie kamieni nerkowych falą uderzeniową ESWL / DSWL jest wykonywane wtedy, gdy grudki mają średnicę przynajmniej 1 cm, są odpowiednio twarde i ułożone, a do tego znajdują się w dobrym miejscu (kielichach, miedniczne nerkowej lub moczowodzie).

Dawniej kamienie usuwano chirurgicznie. Po takiej operacji mogła zostać brzydka blizna. Współcześnie dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej można na szczęście zmniejszyć jej widoczność. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.interaktywna.pl/uroda/co-oferuje-nam-nowoczesna-medycyna-estetyczna/.

Kruszenie kamieni metodą ESWL – opis zabiegu

Kruszenie kamieni metodą ESWL jest nieinwazyjnym zabiegiem, ale pacjent musi stawić się na nim na czczo. Przez godzinę znajduje się w bezruchu, w pozycji leżącej. W przypadku dzieci konieczne bywa zastosowanie narkozy – trudno jest im utrzymać jedną pozycję przez tak długi czas. Usuwanie kamieni nerkowych jest bezbolesne, ale lekarz może podać pacjentowi znieczulenie, które zminimalizuje dyskomfort, rozluźni mięśnie oraz uspokoi.

Położenie kamieni lokalizuje się za pomocą aparatu rentgenowskiego lub USG. Następnie ustawia się nad chorym głowicę litotryptora. Urządzenie emituje wiązkę ultradźwięków, która niszczy złogi.

Zalecenia po zabiegu usuwaniu kamieni nerkowych

Po zabiegu pacjent przez jakiś czas podlega obserwacji. Jeśli nie zauważono żadnych niepokojących symptomów, może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nie powinien jednak prowadzić samochodu.

Odłamki powstałe po kruszeniu kamieni metodą ESWL są wydalane przez wiele dni, a nawet tygodni. Mogą temu towarzyszyć nieprzyjemne objawy, m.in. ból brzucha, parcie na pęcherz czy pieczenie podczas oddawania moczu. W związku z tym należy przyjmować leki rozkurczowe i przeciwbólowe, a także dużo pić. Zaleca się też energiczne chodzenie, najlepiej po schodach. Wstrząsy wywoływane przez ruch spychają piasek w dół moczowodu, co ułatwia jego wydalanie.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here