krwawienia z nosa u dzieci

Krwawienia z nosa u dzieci zdarzają się dość często. Nie jest to co prawda szczególnie niebezpieczny objaw, jednak w momencie częstego powtarzania warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Tego typu symptomy mogą świadczyć o rozmaitych problemach zdrowotnych, infekcjach czy niedoborach składników w organizmie. Przyczyn krwawienia z nosa u dzieci może być oczywiście znacznie więcej.

Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości?

W nosie każdego człowieka, w górnej części przegrody, znajdują się naczynia krwionośne. Jest ich tam dosyć sporo, zgromadzone są niczym w skupisku, a ich nawet delikatne potarcie czy jakiekolwiek inne uszkodzenie może skończyć się wyciekiem krwi. Wystarczy zatem lekkie uderzenie, zdarcie błony palcem, włożenie czegoś do nosa, aby w niedługim czasie zauważyć objawy.

Skąd jeszcze mogą brać się krwawienia z nosa u dzieci? Poza urazami mechanicznymi, przypadłość taka bywa spowodowana wzrostem temperatury ciała, przeziębieniami, katarem, chorobą zatok oraz górnych i dolnych dróg oddechowych, a także grypą, ospą czy krztuścem. W takich sytuacjach dochodzi do osłabienia organizmu, a na dodatek podnosi się ciśnienie krwi w żyłach zlokalizowanych w nosie.

Krwawienia z nosa u dzieci, jeśli nie są wywołane żadną poważniejszą chorobą ani jej leczeniem, zwykle nie zdarzają się zbyt często. W przypadku kilkulatków do tego rodzaju objawów dochodzi maksymalnie parę razy w skali roku, co, trzeba przyznać, nie jest szczególnie przerażającym wynikiem. Do tego obfitość krwawienia z nosa u dzieci również nie jest z reguły duża. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy pojawiają się prawdziwe krwotoki. Zwykle spowodowane są one mocniejszym uderzeniem się i uszkodzeniem umiejscowionych w tej części naczyń krwionośnych.

dziecko

Wielu rodziców zadaje pytanie, co najlepiej robić w momencie, gdy przytrafią się krwawienia z nosa u dzieci. Trzeba pamiętać, by udzielić pomocy, jednak dużym błędem jest tu popularne jeszcze kilkanaście lat temu przechylanie głowy dziecka do tyłu lub kładzenie go na zupełnie płaskiej powierzchni w pozycji na plecach. Działanie takie przeczy zasadom logiki, ponieważ krew powinna móc swobodnie wypłynąć w całości.

Tymczasem podniesienie głowy w górę i odchylenie jej w tylnym kierunku powoduje, że płyn, zamiast wydostać się na zewnątrz, spływa nosem do gardła, co nie jest najlepszym rozwiązaniem w całej tej sytuacji, ponieważ maluch może się po prostu udławić. Samo krwawienie również nie ustąpi zbyt szybko, a wręcz często jeszcze bardziej się nasila. Głowa w takich wypadkach musi być zatem trzymana prosto, najlepiej na stojąco, można również poprosić dziecko, by nieco schyliło ją w dół.

Taka pozycja okaże się zdecydowanie korzystniejsza i bezpieczniejsza. Poza tym można przyłożyć do nosa coś zimnego – okłady bywają w takich momentach bardzo pomocne, ponieważ pozwalają na zmniejszanie się i zwężanie naczyń krwionośnych i zanikanie krwotoku.

Lekarze zalecają czasem także uciskanie nozdrzy malucha. Niektórzy rodzice nie chcą korzystać z tej metody, ponieważ z reguły nie spotyka się ona z entuzjazmem ze strony dzieci. Trzeba jednak zaznaczyć, że sposób ten często pozwala w krótkim czasie zatamować lecącą z nosa krew. Na pewno można spróbować także podstawić nos malucha pod strumień lecącej z kranu wody.

Nie może być jednak ona ciepła, ponieważ dojdzie do rozszerzenia i obrzęku naczyń krwionośnych, co spotęguje krwotok. Jeśli uda się zatamować krew, wtedy trzeba dokładnie przemyć całą twarz i kontrolować, czy maluch nie dotyka nozdrzy ani nie wkłada do nich żadnych przedmiotów czy palców. Na koniec można użyć tłustego kremu lub maści i posmarować takim produktem nos.

krwawienia z nosa

Jeżeli krwawienia z nosa u dziecka są wynikiem jakiegoś schorzenia czy gorączki, wówczas trzeba uważać z podawanymi lekarstwami. Wielu rodziców daje wówczas dzieciom coś na zbicie podwyższonej temperatury czy pojawiające się bóle (np. głowy czy kości). Na pewno niewskazane są salicylany zawarte w sporej ilości popularnych leków, m.in. w polopirynie czy aspirynie. Zażycie ich sprawia, że krew nie krzepnie w odpowiednim stopniu, przez co dochodzi do jej ujścia na zewnątrz. Warto zadbać także o to, aby powietrze w domu było wystarczająco nawilżone.

Choć krwawienia z nosa u dzieci są w zdecydowanej większości przypadków zupełnie niegroźne, to jednak zdarza się, że trzeba odwiedzić lekarza. Wizyta u pediatry jest szczególnie wskazana w momencie, gdy są to częściej powtarzające się sytuacje i do tego dość intensywne. Warto wówczas wykonać choć podstawowe badania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here