Pompy ciepła powietrze-woda

Rozwój nowoczesnych technologii poskutkowało również poszukiwaniem ekologicznych sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła powietrze-woda. Czym się charakteryzują i dlaczego warto rozważyć taki typ ogrzewania we własnym domu?

Ogrzewanie przy pomocy powietrza

Pompy ciepła ogrzewają mieszkania przy pomocy ciepłego powietrza znajdującego się na zewnątrz oraz tego, które jest usuwane z budynku. Dzięki nim można także cieszyć się ciepłą wodą w domu. Jest to całkiem ekologiczny i mało inwazyjny sposób ogrzewania domu oraz wody, która jest w nim użytkowana.

Montaż urządzenia pompy ciepła powietrze-woda jest zupełnie nieskomplikowany i nie wymaga żadnych przedsięwzięć projektowych. Instalowana jest na zewnątrz budynku, a do jej zamontowania wystarczą przyłącza hydrauliczne i elektryczne. Tym samym niweluje się ryzyko ewentualnych awarii czy błędów, jakie pojawiają się przy innych rozwiązaniach.

Rodzaje pomp ciepła

Urządzenia te obecnie można podzielić na dwa najpopularniejsze i najczęściej stosowane typy. Jest to, tzw. Monoblok lub Split. To pierwsze rozwiązanie charakteryzuje się tym, że składa się tylko z jednego bloku i może być montowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jedną z wad jest między innymi to, że zainstalowana w domu pompa generuje szum, który nie dla wszystkich bywa przyjemny. Z tego powodu zazwyczaj montuje się je na zewnątrz, ale wtedy wymagają specjalnego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi.

Pompy ciepła powietrze-woda typy Split składają się z dwóch części. Jedna z nich montowana jest wewnątrz, a druga na zewnątrz budynku. Dzięki temu unika się nieprzyjemnego hałasu w środku, ponieważ sprężarka i wentylator znajdują się na zewnątrz.

Zalety ogrzewania pompą ciepła

Jest to przede wszystkim bardzo ekologiczne rozwiązanie, a także proste i całkiem bezpieczne w użytkowaniu. Nie są to również duże koszty w porównaniu do innych rozwiązań.

Dodatkowymi zaletami jest prosty montaż bez dodatkowej ingerencji w działkę, a także oszczędność miejsca, ponieważ w innych przypadkach niezbędna jest, np. kotłowania, w której musi być umiejscowione urządzenie ogrzewające cały dom.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here