Roztocza w pościeli, jako źródło alergii

Czy regularne sprzątanie chroni nas przed roztoczami? Niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, jednak badania naukowe pokazują, że prawdopodobnie ponad 20% populacji Polski cierpi na dolegliwości związane z alergią na roztocza. Czy jesteś jednym z nich?

Objawy alergii na roztocza:

– katar
– kichanie
– zaczerwienienie i łzawienie oczu
– częste uczucie zmęczenia
– bóle głowy
– świąd w okolicy błony śluzowej nosa
– duszności

W jaki sposób minimalizować ryzyko wystąpienia objawów?

Przede wszystkim wybierając odpowiednią pościel. Nasze łóżka są bowiem najlepszą pożywką dla tych drobnych pajęczaków. Resztki złuszczonego naskórka, którego w tych miejscach jest sporo to główne miejsce żerowania roztoczy. Aby minimalizować ryzyko wystąpienia niepokojących objawów, ważne jest aby wybrać odpowiednią tkaninę. W tym wypadku doskonale sprawdza się tkanina bambusowa, a pościele z niej wykonane są dostępne m.in. w sklepie internetowym Bella Storia. Tkanina bambusowa jest zaliczana do antyalergicznych i obecnie jest jedną z najbardziej zachwalanych przez alergików tkanin.

Ważne jest również, by wybrać odpowiedni sklep z pościelą. Powinny być one fabrycznie pakowane i przechowywane w odpowiednich warunkach. Długo zalegające w zakurzonych magazynach pościele również są pełne roztoczy. Często takie sytuacje mają miejsce, kiedy handel pościelą lub ubraniami odbywa się nielegalnie. Dlatego ważne jest, aby wybierając pościel sklep internetowy został odpowiednio zweryfikowany, a przed pierwszym założeniem nowej pościeli zaleca się przepranie jej w hipoalergicznym, delikatnym proszku lub płynie do prania.

Wietrzyć czy nie wietrzyć?

Jest to kwestia dość sporna. Wielu z nas często w okresie letnim wietrzy pościele. Nie przynosi to jednak oczekiwanych skutków. Świeże letnie powietrze jest roztoczom niestraszne, a ciepło sprzyja ich rozwojowi. Jeżeli chcemy pozbyć się roztoczy, prócz regularnego sprzątania i prania pościeli, warto kołdry i poduszki wynieść na dwór w mroźny, zimowy poranek. Bardzo niskie, ujemne temperatury zabiją roztocze oraz zminimalizują rozwój nowych.

Czy można wyleczyć alergię na roztocza?

Niestety, jedynym sposobem na walkę z alergią jest podawanie leków przeciwhistaminowych lub odczulanie, które nie u wszystkich przynosi oczekiwane efekty. Dlatego jeżeli chcemy, by objawy stały się mniej uciążliwe, ważne jest, aby stosować się do powyższych rad.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here