Trening mózgu

Niektórzy twierdzą, że inteligencja to nie wszystko, ale jednak osobom inteligentnym żyje się statystycznie łatwiej. Potrafią one lepiej wykorzystywać informacje i życiowe doświadczenia, szybciej się uczą i sprawniej podejmują decyzje. Oczywiście inteligencja logiczna odpowiadająca za myślenie i wnioskowanie to nie jedyny rodzaj inteligencji – jest jeszcze inteligencja emocjonalna – ale jednak trening mózgu podnoszący zdolności myślenia, zapamiętywania i koncentracji może okazać się bardzo przydatny.

Na czym polega trening mózgu?

Mózg ludzki to organ, który jak wszystkie inne musi być regularnie i właściwie używany, by funkcjonować optymalnie. Jeśli chcemy za jego pomocą udoskonalić inteligencję, czyli poprawić sprawność myślenia, planowania i koncentracji, powinniśmy na stałe wpleść w rozkład dnia wykonywanie zadań mających na celu doskonalenie tych właśnie funkcji umysłu.

Trening mózgu powinien zatem polegać na rozwiązywaniu łamigłówek i zagadek logicznych. Im bardziej trzeba się nagłowić i im mniej oczywiste rozwiązanie, tym lepiej. Można też doskonalić inteligencję przestrzenną, czyli orientację w przestrzeni, odnajdując figury i bryły geometryczne na rysunku. Nasz mózg będzie musiał się mocno wysilić, by dostrzec odpowiednie linie i połączyć je w przestrzenną bryłę. Dobrym ćwiczeniem na myślenie jest też rozwiązywanie sudoku i gra w szachy. Na koncentrację pomogą zaś wszelkie zadania wymagające skupienia uwagi przez dłuższy okres. Czas ten można sukcesywnie wydłużać.

Ćwiczenia na pamięć, czyli jak poprawić zdolność zapamiętywania i przypominania sobie informacji

Bez dobrej pamięci nawet najwyższy iloraz inteligencji nie wystarczy do sprawnego funkcjonowania w świecie informacji. Ćwiczenia na pamięć warto wykonywać już od młodych lat, ponieważ im lepiej wykształcimy wówczas pamięć, tym mniejsze prawdopodobieństwo kłopotów z nią w podeszłym wieku.

Na poprawę pamięci warto regularnie ćwiczyć zapamiętywanie informacji, słów, tekstów i liczb. Oczywiście bardzo ważna jest także umiejętność ich przypomnienia sobie w dowolnej chwili, czyli tak zwana pamięć dyspozycyjna. W tym celu warto nauczyć się technik ułatwiających zapamiętywanie i przypominanie sobie, na przykład nazwisk, faktów historycznych czy dat.

Co jeszcze jest ważne przy treningu umysłu?

Zmęczony umysł nie funkcjonuje sprawnie, nawet przy bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Kiedy stosujemy trening pamięci i mózgu, nie przesadzajmy z jego intensywnością i stosujmy przerwy na odpoczynek i sen. Warto trenować systematycznie, ale z rozsądkiem.

Dobrym pomysłem jest też wprowadzanie ćwiczeń na pamięć i koncentrację jako formę zabawy, szczególnie w przypadku dzieci. Stosując trening umysłu, nie zapominajmy także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Mózg do pracy potrzebuje sporej dawki wysokowartościwej energii pochodzącej z dobrej jakości jedzenia oraz wody. Elektrolity w niej zawarte zapewniają m.in. prawidłowe przewodnictwo impulsów nerwowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here