wizyty u ginekologa w ciąży

Po tym jak test pokaże nam, że jesteśmy w ciąży, powinniśmy udać się do ginekologa. Najlepiej jest wybrać się do ginekologa, którego odwiedzamy regularnie. Zaordynuje on plan prowadzenia ciąży i poleci nam dobre położne oraz podpowie, który szpital do porodu wybrać. Zanim jednak dojdziemy do wyboru szpitala do rodzenia, należy zastanowić się, czy faktycznie chcemy, aby nasz dotychczasowy ginekolog prowadził naszą ciążę. Czasami bowiem ginekolog bywa wybierany zgoła przypadkowo.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży: kiedy?

Często pierwsza wizyta bywa przedwczesna. Gdy mowa o dwóch pierwszych tygodniach ciąży, jest za wcześnie na zdiagnozowanie zagnieżdżenie się zarodka – potwierdzenie nie wychodzi nawet podczas badania krwi. Zdecydowanie warto poczekać, bo inaczej wyjdziemy z wizyty z niczym. Kiedy więc jest czas na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży?

Lekarze twierdzą, że należy pójść do lekarza nie wcześniej niż na około 6 do ośmiu tygodni od daty ostatniej miesiączki. Warto oczywiście wziąć tutaj pod uwagę fakt, że na wizyty u ginekologa trzeba niekiedy czekać długo, dlatego warto zadzwonić do przychodni nieco wcześniej.
Ostatecznie specjaliści twierdzą, że do ginekologa nie powinniśmy chodzić później niż po dziesiątym tygodniu ciąży.

Przed wizytą u ginekologa

Gdy na wizytę u ginekologa jest jeszcze za wcześnie, a jednocześnie wiesz już, że jesteś w ciąży, przygotuj się na jej pierwszych etapach do jak najlepszego jej prowadzenia w dalszym czasie. Przede wszystkim warto łykać suplementy diety, które wspomagają rozwój malca. Należy do nich przede wszystkim kwas foliowy. Trzeba rzucić palenie i picie oraz pobieranie narkotyków.

wizyta u ginekologa

Konieczne jest też zmienianie sobie nawyków żywieniowych tak, aby były jak najlepsze dla skóry, układu nerwowego i kosteczek dziecka. Następnie, należy załatwiać formalności: można przygotować się na przykład do pobierania becikowego. Becikowe dostaniemy tylko pod warunkiem, że udowodnimy, że co najmniej od dziesiątego tygodnia płodowego życia dziecka byłyśmy pod opieką ginekologa. Lekarz musi wystawić nam zaświadczenie o leczeniu.

Potwierdzenie ciąży podczas pierwszej wizyty u ginekologa

Podczas pierwszej wizyty w ciąży, ginekolog będzie mógł potwierdzić ciążę nie tylko przez badanie hormonów pobierając krew, ale także przez wykonanie badania dopochwowego. Po ocenie jamistości macicy oraz tego, czy doszło do jej rozpulchnienia można czasami stwierdzić ciążę. Gdy podejrzewamy, że ciąża jest starsza niż miesiąc, wówczas można wykonać USG. Nie można tego robić wcześniej, bo pęcherzyk ciążowy nie będzie jeszcze widoczny na obrazie USG.

Dalsze wizyty u ginekologa w ciąży

Gdy kobieta jest w ciąży, czeka ją łącznie nawet kilkanaście wizyt u ginekologa. Odbywa się to mniej więcej raz na 4 tygodnie aż do 7 miesiąca. W końcowym etapie ciąży wizyty odbywają się już nawet raz na dwa tygodnie. Nie należy unikać kontroli u ginekologa, gdy jesteśmy w ciąży, nawet jeśli czujemy się dobrze i nic nam nie dolega. Rutynowe kontrole mają za zadanie monitorować, jak rozwija się dziecko w łonie matki.

Niektóre kobiety muszą odwiedzać lekarza w czasie całej ciąży zdecydowanie częściej niż raz na miesiąc. Dzieje się tak wtedy, gdy mają za sobą dużo poronień, a także wtedy, gdy ciąża przebiega u kobiety z chorobami przewlekłymi. Częstotliwość wizyt szczególnie podnoszą takie choroby jak cukrzyca (szczególnie cukrzyca ciążowa), a także infekcje intymne, zarówno te wyleczone jak i trwające nadal. Dodatkowo, wskazaniem do częstszych wizyt u ginekologa jest oczywiście nadciśnienie oraz fakt, czy w przeszłości kobieta urodziła przed terminem.

w ciąży

Pierwsze badania w ciąży
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz zleci nam wykonanie badania hCG. Mierzy się tutaj poziom hormonu, który jest obecny w organizmie kobiety, gdy dojdzie do zapłodnienia. Dzięki temu badaniu możliwe będzie określenie, jaki jest wiek ciąży – jednak tutaj podaje się datę z przybliżeniem. Wyniki badania dostajemy po kilku godzinach od jego wykonania.

Rozmowa z ginekologiem podczas pierwszej wizyty w ciąży
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz zapyta nas o to, jakie choroby przewlekłe występują w naszym organizmie, jakie przebiegi przeszłyśmy oraz jak wyglądała historia poprzednich ciąż.

Warto także wiedzieć, na jakie lekarstwa jesteśmy uczulone i powiedzieć o tym lekarzowi, gdy przychodzimy do niego w ciąży. Koniecznie też trzeba powiedzieć o możliwych poprzednich poronieniach, a także o tym, czy miałyśmy bardzo nieregularne miesiączki. Już na pierwszej wizycie okaże się możliwe sprawdzenie możliwej daty przewidywanego porodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here