Złomowanie samochodów ciężarowych

Samochody ciężarowe, podobnie jak pojazdy osobowe, można oddać do stacji demontażu pojazdów. Jeśli tylko nie nadają się do dalszego użytku, nie należy zwlekać, lecz jak najszybciej podjąć decyzję o sposobie jego pozbycia się. Jest to o tyle ważne, że masz możliwość nie tylko otrzymać gotówkę za oddany wrak, ale również odzyskać zapłacone za cały okres składki OC. Poniżej podpowiadamy – jak się zabrać za złomowanie samochodu ciężarowego, gdzie szukać profesjonalnej pomocy oraz na czym polega cały proces złomowania.

Samochody ciężarowe powypadkowe, wybrakowane, zdezelowane

Złomowania pojazdu ciężarowego nie ma co odkładać na zbyt późną porę. Im szybciej tego dokonasz, tym lepiej dla ciebie i twojego portfela. W dużym skrócie – złomowanie to nie tylko pozbycie się niepotrzebnego wraku, ale również zastrzyk gotówki. Otrzymujesz bowiem określoną kwotę za oddany wrak oraz – masz prawo do odzyskania składek OC. Wystarczy zgłosić się do najbliższej stacji kasacji pojazdów i umówić na spotkanie.

Warto wybierać te punkty demontażu, które dysponują własną flotą transportową. W przypadku zdezelowanych samochodów ciężarowych, będzie to duże ułatwienie, gdyż pracownicy sami podjadą, by zabrać twój samochód. Na terenie naszego kraju funkcjonują różne stacje demontażu, w tym także sieć Auto Kurek. Z jej usług możesz skorzystać zarówno w największych miastach – jak Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Warszawa, Kraków, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Łódź, jak i w małych ośrodkach miejskich.

Firmowe auto ciężarowe – a zasady złomowania

Znaczna część pojazdów ciężarowych to samochody firmowe lub służbowe, których kierowcy nie są ich właścicielami. Dlatego, jeśli przystępujesz do kasacji samochodu ciężarowego, które właścicielem jest twój szef – powinieneś przygotować odpowiednie upoważnienie. Jest to dokument dość prosty do wystawienia – powinny znaleźć się na nim: dane informacyjne samochodu, podpis właściciela, wskazanie na osobę upoważnioną oraz na dokument, którym będzie się legitymować. Warto też pamiętać, że jeśli właścicieli pojazdów jest kilku – wszyscy powinni się podpisać pod takim upoważnieniem.

Ponadto, przy złomowaniu powinieneś przedstawić najważniejsze dokumenty – takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a także zabrać z sobą tablice rejestracyjne. Samo załatwienie formalności z firmą złomującą przebiega dość szybko. Wystarczy podpisać umowę, odebrać w zamian zaświadczenie o dokonaniu złomowania – i w zasadzie to tyle. Z papierami tymi możesz następnie udać się do odpowiedniego urzędu, by na ich podstawie odzyskać nadpłacone składki OC.

Złomowanie, czy skup aut?

Skup aut jest ciekawą alternatywą względem stacji demontażu, której ofertę warto rozważyć. Nie każdy pojazd nadaje się jednak do skupu aut, a niekiedy – oferowane przez skupy kwota będzie identyczna lub nawet mniejsza niż w przypadku stacji demontażu. Ponadto, skupy działają na nieco innych zasadach. Zatrudnieni w nich rzeczoznawcy dokonują oceny samochodu pod kątem jego przydatności do dalszego użytku – mogą próbować wykorzystać go na części lub w inny sposób spieniężyć jego poszczególne elementy.

Ze skupu aut korzystają ci kierowcy, których samochody ciężarowe są w nieco lepszym stanie. Mogą wtedy spodziewać się nieco większego przychodu niż w porównaniu do stacji demontażu. Z tych ostatnich natomiast korzystają kierowcy, których pojazdy nie nadają się do użytku, a często nawet do rozebrania na części.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here