ciąża po porodzie

Organizm kobiety przystosowany jest do ciąży, porodu, po którym następuje połóg. Nie każda jednak kobieta może lub chce zostać mamą. Jedne kobiety latami starają się o potomstwo. W tym celu przechodzą uciążliwe terapie hormonalne. Poddają się różnym zabiegom, aby przytulić w swoich ramionach upragnione dziecko.

Inne zaś kobiety nie czują instynktu macierzyńskiego i z tego powodu nie decydują się na potomstwo. Oddają się karierze lub swoim pasjom. Jednak większość kobiet w ciągu swojego życia pozostaje matkami. Jedne rodzą jedno lub dwoje dzieci. A inne są matkami sporej gromadki dzieci. Rekordzistka światowa posiada ich dwadzieścia troje.

Ciąża jest okresem od zapłodnienia do porodu. W chwili zapłodnienia już rodzi się nowe życie, które z biegiem miesięcy będzie rozwijało się i rosło, aż do porodu.
Jak liczy się czas ciąży? Czas ciąży liczy się następująco. Do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki trzeba dodać siedem dni. Następnie dodać jeden rok i od otrzymanej daty odjąć trzy miesiące.
Okres ciąży dzieli się na zarodkowy i płodowy. Pierwsze miesiące ciąży, to czas gdy rozwija się zarodek. W kolejnych miesiącach płód rozwija się i rośnie. Na końcu następuje rozwiązanie, czyli poród.

Sześciotygodniowy okres po porodzie zwany jest połogiem. Jest to czas ochronny dla organizmu kobiety. Czasem kobiety pytają lekarzy, czy możliwa jest ciąża po porodzie? Oczywiście, że jest możliwa jednak trzeba odczekać z nią przynajmniej tyle ile wynosi okres ochronny. A najlepiej przy naturalnym porodzie odczekać przynajmniej sześć miesięcy. Po porodzie odbytym przy pomocy cięcia cesarskiego odczekać przynajmniej rok, a najlepiej dwa lata.

Okres ochronny jest bardzo ważny dla kobiet, jak i dla przyszłego płodu. Wczesne zajście po porodzie w ciążę może grozić poronieniem. Na tysiąc ciąż grubo ponad trzysta kończy się samoistnym poronieniem. Dlatego warto, aby organizm kobiety zregenerował się po ostatniej ciąży zanim będzie następna. Oczywiście nie tylko te sprawy są powodem poronień.

mama i dziecko

Do poronienia mogą doprowadzić wady genetyczne, urazy mechaniczne, niezgodność immunologiczna, zatrucie na przykład alkoholem. W tych ponad trzystu przypadkach w pierwszym miesiącu ginie najwięcej, bo około 120 zarodków. W drugim miesiącu połowa tego. A w trzecim i czwartym miesiącu giną pozostałe zarodki. Lecz z każdym miesiącem ginie ich coraz mniej. Czyli im wyższa ciąża, tym mniejsze zagrożenie poronieniem.

Ciąża u człowieka trwa około dziewięciu miesięcy

Może istnieć rozbieżność w granicach dwóch tygodni. W tym okresie rodzi się około 95 % normalnie rozwiniętych dzieci.
Stan nowo narodzonego dziecka będzie zależał od wielu czynników. Chcąc urodzić zdrowego potomka należy zadbać o swoje zdrowie już na długo przed poczęciem. Pozbyć się wszelkich nałogów i używek, które mogą zagrozić płodowi. A więc picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków, picia mocnej kawy i herbaty.

Zadbać o zdrowy sen, zrzucić zbędne kilogramy, wprowadzić zdrowy tryb odżywiania, zażywać ruchu i świeżego powietrza, odstawić niekonieczne leki. A przy przyjmowaniu koniecznych leków odbyć konsultację z lekarzem, który wskaże jak postępować w przypadku naszej choroby i przyszłej ciąży.

Przed planowaną ciążą warto zgłosić się do lekarza ginekologa w celu przebadania i wykluczenia ewentualnych chorób, czy infekcji w drogach rodnych. Jak również zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia badań ogólnych organizmu kobiety. Jak również odwiedzić stomatologa i wyleczyć wszystkie ubytki. Wiele z pośród wymienionych i koniecznych rzeczy, także przyszły ojciec powinien sprawdzić. I dostosować się do wspólnych z żoną wymogów.

ciąża

Jakie są pierwsze objawy ciąży ?

Do jednych z pierwszych objawów można zaliczyć częste oddawanie moczu. Bywa, że pojawia się ono wcześniej niż nawet zatrzymanie miesiączki, która jest typową oznaką ciąży. Choć zdarza się, że niektóre kobiety przez pierwsze miesiące mogą jeszcze miesiączkować zupełnie normalnie. I to bardzo często wprowadza je w błąd i powoduje dezorientację, co do istnienia ciąży.

Inne objawy to zmiany w odczuwaniu smaku i zapachów, mdłości zwłaszcza poranne, zawroty głowy, niestabilność emocjonalna, senność, zaparcia, zgaga, wzrost temperatury ciała, omdlenia, apatia, powiększenie obwodu brzucha spowodowane rozrastającą się macicą, powiększenie piersi przygotowujących się do karmienia noworodka i wiele jeszcze innych objawów towarzyszy rozwijającej się ciąży.
W celu upewnienia się, że ciąża istnieje można przeprowadzić test ciążowy zakupiony w dowolnej aptece. A najlepiej od razu udać się do ginekologa w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia istnienia ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here