druga ciąża po cesarce

Cesarka jest wyjściem awaryjnym, stosowanym w momencie, gdy kobieta z pewnych powodów nie ma możliwości na urodzenie dziecka w sposób naturalny. Jeżeli do niej dojdzie, kobieta przeważnie zastanawia się nad tym, czy wolno jest jej w ogóle zajść w drugą ciążę. Obawia się komplikacji związanych z ponownym porodem i boi się, że po raz kolejny dojdzie u niej do konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Oczywiście nie uniemożliwia ono urodzenia drugiego dziecka, ale jednak chcąc zdecydować się na drugą ciążę po cesarce, należy właściwie ją zaplanować. Kiedy zatem powinno dojść do zapłodnienia? Po jakim czasie od momentu przeprowadzenia cesarki kobieta może w pełni bezpiecznie zajść w drugą lub kolejną już ciążę? Czy będzie musiała znajdować się przez cały czas pod pełnym nadzorem lekarskim, czy nie będzie to konieczne? No i jak ogólnie wygląda druga ciąża po cesarce?

Cięcia cesarskiego nie stosuje się zbyt często

druga ciąża

Nie wykonuje się go na życzenie samej pacjentki – jest to rozwiązanie ostateczne, o którym decyduje sam lekarz prowadzący. Gdy zauważa on niedostateczne rozwarcie macicy lub inne niepokojące efekty mogące przeszkodzić w naturalnym porodzie, może zadecydować o przeprowadzaniu cesarki. Oczywiście jest to zabieg operacyjny, po którym następują pewne skutki uboczne. Każda pacjentka, która przez niego przejdzie, później zostaje poddana długiemu okresowi rekonwalescencji. Podczas cesarki dochodzi bowiem do przecięcia skóry występującej na brzuchu i nadwyrężenia mięśni brzucha oraz mięśni macicy.

Zabieg tego rodzaju dość mocno ingeruje w ciało i organizm pacjentki, dlatego też tuż po nim kobieta musi po prostu przeznaczyć trochę czasu na dojście do siebie. Zanim pomyśli o zajściu w drugą czy kolejną ciążę, powinno dojść u niej do zagojenia się wszelkich ran i blizn. W trakcie połogu kobieta nie może się przeforsowywać czy przemęczać – musi dbać o swój odpoczynek i ogólny komfort. Stopniowo powinna też wprowadzać do swojej codzienności delikatną aktywność fizyczną.

Nie mogą być to forsowne i wymagające ćwiczenia, dlatego też zalecane są najpierw krótsze spacery. Stopniowo można zwiększać pokonywany dystans i podwyższać ogólną intensywność treningów. Dobrym sposobem na szybsze dojście do siebie po cesarce będą również specjalne masaże, które poprawią elastyczność i ogólny stan naskórka, zapobiegając pojawianiu się nieestetycznych blizn.

Prawidłowa rekonwalescencja ma za zadanie przywrócić organizmowi pełną sprawność. Zazwyczaj trwa ona przynajmniej kilkanaście miesięcy, dlatego też druga ciąża po cesarce powinna nastąpić przynajmniej rok po poprzednim porodzie.

A co może się stać, jeśli kobieta, która miała przeprowadzaną cesarkę, zdecyduje się na urodzenie kolejnego dziecka zbyt wcześnie? Jeśli nawet zupełnie nieumyślnie zajdzie w kolejną ciążę, a okres rekonwalescencji jeszcze u niej nie minie? Nie jest powiedziane, że taka ciąża koniecznie musi być zagrożona, choć na pewno nie będzie przebiegać w sposób całkowicie prawidłowy. Zaistnieje tutaj bowiem spore ryzyko uszkodzenia samego naskórka. Wciąż świeże blizny, występujące na powierzchni brzucha, pod wpływem rozwoju dziecka zaczną się rozszerzać, co może doprowadzić do ich pękania lub rozejścia.

dziecko

Jeżeli więc druga ciąża po cesarce nastąpi zbyt wcześnie, kobieta powinna być pod stałym nadzorem lekarskim, aby taki stan nie zaszkodził jej lub samemu dziecku. Właściwa opieka pozwoli na ciągłą analizę przebiegu ciąży. Może ona również zapobiec pojawianiu się kolejnych blizn lub ich rozchodzeniu się. Tutaj znaczenie będzie mieć także właściwa pielęgnacja. Regularne nawilżanie, masaże i delikatne ćwiczenia fizyczne zadbają o prawidłową elastyczność naskórka, który znacznie lepiej poradzi sobie wtedy z nagłym rozciąganiem się i kurczeniem.

A czy druga ciąża po cesarce zawsze kończy się zabiegiem operacyjnym?

Czy kobieta, która za pierwszym razem nie była w stanie urodzić dziecka naturalnie, jest już skazana na poddawanie się cięciom cesarskim w przypadku każdej kolejnej ciąży? Na szczęście nie. Nawet te pacjentki, które kilkukrotnie były poddawane cięciom cesarskim, mają pełne prawo i możliwości do urodzenia kolejnego dziecka w sposób naturalny.

Oczywiście nie decydują o tym same – decyzję podejmuje prowadzący je lekarz. To on sprawdza i analizuje przebieg ciąży. Kontroluje, jak przebiega rozwój dziecka i jak odnajduje się w tym wszystkim organizm matki. Ostatecznie może więc dopuścić kobietę do porodu naturalnego, jeżeli stwierdzi, że nie wpłynie on negatywnie na jej bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo samego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here