kołdra i poduszka dla niemowlaka

Pojawienie się w rodzinie niemowlaka zmienia wszystko. Cały dotychczasowy porządek dnia i nocy ulega zmianie. Dużo też zmienia się w obrębie mieszkania. Pojawiają się nowe mebelki, które są niezbędne przy małym dziecku. Jak na przykład łóżeczko, stolik do przewijania niemowlaka, półeczki na kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka i wiele jeszcze innych rzeczy. Zmiany dotyczą nie tylko pokoju, ale również kuchni. W kuchni od tej pory priorytetowe miejsce zajmują butelki i buteleczki, miarki, garnki do wygotowywania smoczków i tak dalej.

Wracając do pokoju niemowlaka oprócz wózka, nosidełka, łóżeczka pojawia się także w łóżeczku kołdra i poduszka dla niemowlaka. Wybór pościeli dla tak małego dziecka jest bardzo ważny. Przecież jeszcze niedawno niemowlak miał swoje łóżeczko w łonie swojej mamy. A teraz znalazł się poza jej opiekuńczym łonem i też musi mieć wygodnie, aby nie czuł dyskomfortu. Odpowiednio dobrane łóżeczko i odpowiednia dla niemowlaka pościel pozwolą dziecku na szybką akceptację poza organizmem matki.

Gdzie miał miękko, ciepło i przytulnie. Poza tym dziecko po urodzeniu niemalże całą dobę przesypia. Gdy jest zdrowe, to budzi się tylko na karmienie i wtedy, gdy ma mokro i niewygodnie. Dlatego tym bardziej ważne jest to, w jakiej pościeli śpi. Przed zakupem materaca dom łóżeczka i pościeli trzeba zdobyć informację, jaki materac i jaka pościel będą najlepsze dla niemowlaka.

Dziecko bezpośrednio po urodzeniu nazywane jest noworodkiem. Lecz tylko do końca pierwszego miesiąca będzie noworodkiem. Gdyż potem będzie niemowlakiem. Będzie nazywane niemowlakiem do pierwszego roku życia. Wraz z rozwojem niemowlaka może zmieniać się kołdra i poduszka do łóżeczka. Nie musi oczywiście się zmieniać, jeżeli jest odpowiednia pod względem wielkości. Lecz, gdy jest nieduża, to trzeba dokonać kolejnego zakupu.

pokój dla niemowlaka

Ponieważ miesięczny niemowlak, to nie to samo co np. dziesięciomiesięczne dziecko. Kołderka i poduszeczka mogą być już za małe. Dla starszego niemowlaka ważna jest też powłoka i poszewka na pościel. Gdyż kilku miesięczne niemowlę zaczyna już reagować na kolory, a nawet na wzór pościeli. Dlatego powłoka na kołderkę i poszewka na poduszeczkę powinny mieć taki kolor i taki wzór, aby były przyjazne dla niemowlaka. I wywoływały w dziecku tylko miłe odczucia.

Okres niemowlęctwa jest bardzo ważnym czasem w życiu dziecka

Wtedy trzeba zwracać szczególną uwagę na niemowlę. Rozwój niemowlaka do pierwszego roku życia jest bardzo intensywny. Przecież to w pierwszym roku życia dziecko zaczyna rozpoznawać ludzi, reagować na czyjś głos. Zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby, a także wyrazy. Zaczyna raczkować, a nawet chodzić. Budzą się w nim różne uczucia, jak szczęście, niepokój, strach, obawa.

W okresie niemowlęctwa zachodzi bardzo wiele intensywnych przemian w rozwoju fizycznym, jak i psychicznym niemowlaka. Osobowość maleńkiego człowieka rozwija się i kształtuje od chwili przyjścia na świat. I od tej chwili wszystko jest ważne. Gdyż każde działanie rodziców zapisuje białą kartkę w psychice należącą do ich dziecka. Okres dwunastu miesięcy jest czasem pionizacji ciała i przygotowania do chodzenia. Oprócz rozwoju fizycznego i psychicznego następuje także bardzo intensywny rozwój umysłowy niemowlaka.

dziecko

Oczywiście szybkość rozwoju niemowlaka nie jest jednakowa u wszystkich dzieci. Ponieważ jedne szybciej, a inne wolniej zdobywają poszczególne umiejętności. Gdyż rozwój dziecka zależy od wielu czynników tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Około trzeciego miesiąca niemowlę zaczyna wydawać nieartykułowane dźwięki, rusza głową i kończynami. Coraz świadomiej się uśmiecha, a około szóstego miesiąca zaczyna gaworzyć. Czyli bardziej świadomie artykułować dźwięki.

I wymawiać pierwsze powtarzające się sylaby, jak ma-ma, ta-ta, ba-ba. A także zaczyna rozpoznawać słyszane słowa. Zaczyna kojarzyć je z przedmiotami będącymi w jego zasięgu. A nawet reagować na swoje imię. Wraz z upływającymi tygodniami i miesiącami niemowlę coraz mniej czasu przeznacza na sen. Nie śpi już na okrągło. Długość snu niemowlaka od czwartego do dwunastego miesiąca życia wynosi od dwunastu do piętnastu godzin na dobę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here