Przyczyny łysienia u mężczyzn – jak sobie z nim radzić?

0
1653

Bujna czupryna przez długie lata to marzenie większości panów. Niestety, niewielu z nich dane jest je spełnić. Powoli przerzedzające się włosy mogą mieć jednak wpływ nie tylko na sam wygląd, lecz także męską psychikę, szczególnie kiedy problem dotyka panów w młodym wieku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zatrzymanie, a nawet cofnięcie tego procesu. Dowiedz się, jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn i jakie metody leczenia będą skuteczne!

Męskie łysienie – przyczyny wypadania włosów u panów

Przyczyn łysienia u mężczyzn może być wiele, w tym np. zła dieta, szczególnie ta uboga w żelazo i witaminę B12, długotrwały stres lub przyjmowanie niektórych leków, w tym przeciwdepresyjnych. Niekiedy źródłem problemu są różnego typu urazy, choroby autoimmunologiczne, jak np. toczeń rumieniowaty układowy, inaczej SLE, lub niedoczynność tarczycy, czynniki genetyczne, grzybica skóry głowy, a nawet brak odpowiedniej pielęgnacji. W ostatnim przypadku szczególnie kłopotliwe może być niedokładne mycie, przez co pozostałości sebum osadzone wzdłuż mieszka włosowego odcinają mu dopływ tlenu, a także niestaranne spłukiwanie kosmetyków pielęgnacyjnych, co często podrażnia skórę głowy.

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u panów jest jednak testosteron, a szczególnie jego nadmiar w organizmie. Taką sytuację określa się jako łysienie typu męskiego, nazywane również łysieniem androgenowym. Bezpośrednim sprawcą takiego łysienia u mężczyzn jest dihydrotestosteronem, inaczej DHT, będący pochodną testosteronu. To właśnie on odpowiedzialny jest za produkcję znacznie słabszych i cieńszych włosów, aż wreszcie jedynie delikatnego meszku. Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od okolic czoła i skroni, przez co na głowie tworzą się zakola. Najczęściej problem łysienia androgenowego dotyka panów po 50 roku życia, jednak niekiedy może pojawić się nawet u nastolatków. Szacuje się, że z problemem tym w ciągu całego życia może borykać się nawet ok. 70-80% mężczyzn.

Domowe sposoby na łysienie u mężczyzn

Domowe sposoby na zahamowanie łysienia męskiego zadziałają tylko w niektórych przypadkach. Można jednak stosować je jako wspomaganie różnych sposobów leczenia. Przede wszystkim należy zadbać o zbilansowaną dietę. Na początku warto sprawdzić również niedobory pewnych substancji odżywczych, w tym wspomnianych już żelaza i witaminy B12, a w razie stwierdzenia ich niedoborów rozpocząć suplementację. Żelazo znajduje się głównie w mięsie, podrobach, soi, białej fasoli i otrębach ryżowych bądź pszennych, chociaż znaleźć je można również w kakao, niektórych orzechach, np. pistacjowych, żółtkach jaj, ziemniakach, rybach czy natce pietruszki. Źródła witaminy B12 to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, mleko, sery, podroby, jajka, wędliny i podroby. Można znaleźć ją również w rybach i drożdżach spożywczych.

Ważna jest również właściwa pielęgnacja. Zawsze należy pamiętać o starannym myciu głowy i spłukiwaniu kosmetyków. Pomocne mogą być również płukanki ziołowe, np. ze skrzypu polnego. W przypadku łysienia u mężczyzn warto również postarać się ograniczyć stres.

Leczenie łysienia – leki, osocze czy przeszczep włosów?

Profesjonalne leczenie łysienia u mężczyzn to najlepszy sposób radzenia sobie z problemem. Pierwszym krokiem często jest odpowiedni dobór leków, zwykle zawierających amineksil i minoksidil, które poprawiają ukrwienie skóry głowy. Najczęściej są one zalecane do użytku zewnętrznego. Jeżeli takie działania nie przyniosą skutku, można pomyśleć nad terapii osoczem bogatopłytkowym. Zabieg ten polega na pobraniu krwi od pacjenta i oddzieleniu osocza w specjalnej wirówce, a następnie wstrzyknięciu go w miejsce zabiegowe. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Zwykle procedura tego typu polecana jest jednak przy przerzedzeniu włosów, a nie całkowitym wyłysieniu.

Aby osiągnąć naprawdę spektakularne efekty leczenia łysienia u mężczyzn, najlepiej poddać się przeszczepowi włosów. Zabiegi tego typu stają się coraz nowocześniejsze, jak Smart Graft wykonywany w Klinice Miracki w Warszawie. Jest on niesamowicie precyzyjny, a jego efekty wyjątkowo naturalne. Nowoczesna technologia zapewnia aż 98% przeżywalności przeszczepianych włosów. Pierwsze efekty widać już po ok. 2-3 miesiącach, a po roku są one wręcz spektakularne. Przeszczepione metodą Smart Graft włosy zachowują się zupełnie tak, jak te naturalne, co wpływa pozytywnie zarówno na wygląd, jak i samopoczucie pacjenta.

Choć przyczyn łysienia u mężczyzn jest wiele, najczęstszą jest nadmiar testosteronu, na który niestety niewiele da się poradzić. Na szczęście dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można skutecznie walczyć ze skutkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here