poród

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że po urodzeniu dziecka musi podjąć jeszcze jeden wysiłek. Tym razem związany z urodzeniem łożyska. Jest to jakby worek, w którym rozwijał się zarodek. Łożysko powstało z kosmówki, czyli błony, która otaczała dziecko w brzuchu matki i oddzielała go od środowiska wewnętrznego panującego w macicy. Dziecko było połączone z organizmem matki tylko za pomocą łańcucha zwanego pępowiną – to właśnie tą drogą docierały do niego wszelkie substancje odżywcze dostarczane przez pokarm.

Ile trwa rodzenie łożyska po porodzie dziecka?
Łożysko rodzi się przez około pół godziny. Nie jest to proces bolesny. Jest to sprawa indywidualna, jednak w wielu przypadkach łożysko rodzi się samoistnie – nie wymaga żadnego wysiłku ze strony kobiety.

Jak wygląda łożysko?

Jak wielkie jest łożysko? Chwilę po porodzie ma około 20 cm średnicy i waży około jeden kilogram. MA owalny kształt i nie zachwyca swoim ubarwieniem. Jest koloru mniej więcej brunatnego. Z łożyska wychodzi sznurek o sinym kolorze. Łożysko jest silnie ukrwione – znajduje się w nim mocna, gęsta siatka naczyń krwionośnych. Samo w sobie łożysko jednak nie krwawi, o ile nie zostanie przerwana jego struktura.

Jak przebiega poród łożyska?

Aby urodzić łożysko, kobieta otrzymuje od położnych zastrzyk z oksytocyny. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie skurczów, dzięki którym łatwiej się rodzi. Skurcze umożliwiają również odklejenie się łożyska od ścian macicy. Zdarza się, że lekarz przyspiesza poród łożyska poprzez naciskanie dołu brzucha kobiety. O ile w przypadku przyspieszania porodu dziecka taka praktyka jest bardzo zła, o tyle w przypadku rodzenia łożyska nie ma w tym żadnego ryzyka. Naciskanie może oczywiście być odczuwane przez kobietę jako bolesne, jednak należy uzbroić się w cierpliwość i przejść spokojnie przez ten trzeci etap porodu.

rodzenie łożyska

Czyszczenie macicy po porodzie
Po urodzeniu łożyska przez kobietę, lekarz zajmuje się przeglądem stanu tego wielkiego worka, w którym przez 9 miesięcy rozwijało się dziecko. Łożysko w prawidłowym stanie nie powinno być rozerwane. Nie powinno wyjść z macicy również kawałkach. Prawidłowo wyglądające łożysko powinno zostać urodzone w jednym kawałku.

Ważne jest także oczyszczenie macicy z resztek pozostających po łożysku. Pozostawienie jakichkolwiek części może doprowadzać do licznych infekcji w ciele kobiety, a w konsekwencji do problemów z zajściem lub utrzymaniem kolejnej ciąży.

Usuwanie resztek po łożysku = łyżeczkowanie macicy
Usuwanie resztek łożyska z macicy nazywa się łyżeczkowaniem macicy. Powinien być to zabieg wykonywany pod znieczuleniem miejscowym. Odsysa się wówczas kanał rodny kobiety, a także sięga głębiej do macicy.

Jaką pozycję najlepiej przyjąć, aby urodzić łożysko?
Większość kobiet twierdzi, że najmniejsze problemy odczuwały, gdy przyjmowały pozycję półleżącą. Podobna pozycja jest polecana również podczas rodzenia dziecka, jednak tutaj wiele zależy od innych czynników. Wszelka zmiana pozycji powinna być konsultowana z personelem medycznym obsługującym nasz poród.

Zmiana pozycji w wielu przypadkach nie jest praktykowana dlatego, że wydalanie łożyska odbywa się, gdy dziecko leży już na piersiach kobiety. Przystawienie dziecka do piersi kobiety od razu po tym, jak wydostanie się ono z kanału rodnego powoduje, że w organizmie kobiety następuje duży wyrzut oksytocyny. To właśnie wtedy za pomocą kilku mimowolnych pchnięć kobieta rodzi łożysko – często nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

kobieta w ciąży

Pozbywanie się łożyska przy porodzie przez cesarskie cięcie
Rodzenie łożyska siłami natury różni się od tego, które jest przeprowadzane, gdy rodzimy przez cesarskie cięcie. W tym przypadku lekarz usuwa łożysko ciągnąc z wyczuciem za pępowinę. W zależności od indywidualnego podejścia konkretnego lekarza, niekiedy stosuje się wydobywanie łożyska ręcznie. Ta druga metoda znajduje wiele przeciwniczek wśród kobiet. Skarżą się na mikrouszkodzenia ścian macicy po takim zabiegu, a także na szereg powikłań.

Co zrobić z urodzonym łożyskiem?

Kiedyś wierzono, że łożysko zawiera w sobie mnóstwo substancji leczniczych i niektóre kobiety praktykowały zjadanie go po porodzie. Inne zachowują kawałki łożyska na pamiątkę. Jeszcze inne próbują je sprzedawać.

Ten ostatni proceder stał się zakazany prawnie, głownie ze względu na to, że kontakt z łożyskiem zakażonym na przykład wirusem HIV może być źródłem zakażenia. W myśl nowych zasad, łożysko jest spalane w przyszpitalnej spalarni odpadów medycznych, niezależnie od życzeń matki, która takie łożysko urodziła.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here