Maty antypoślizgowe

We wszystkich przestrzeniach publicznych niezwykle ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Wiele czynników i elementów dba o ochronę naszego zdrowia i życia. Przed złamaniem nogi, ręki lub bolesnym upadkiem zabezpieczają nas natomiast maty antypoślizgowe. W jakich przestrzeniach można je spotkać? Gdzie obligatoryjnie należy je montować? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są maty antypoślizgowe?

Maty antypoślizgowe to produkty o prostej konstrukcji. Wykonuje się je najczęściej z innowacyjnego PVC, czyli polichlorku winylu. Gumowy materiał w pewnym sensie izoluje nas od śliskiej powierzchni. Włókno poliuretanowe, które tworzy matę zapewnia stopie lepszą przyczepność poprzez zwiększenie współczynnika tarcia. Na takiej macie antypoślizgowej trudno się zatem przewrócić bez włożenia w to większej siły. Nawet w sytuacji, gdy mata jest mokra, nie generuje ryzyka dla spacerującej po niej osoby. Co również istotne, maty antypoślizgowe posiadają specyficzną, lekko chropowatą strukturę, która zapewnia im jeszcze większą skuteczność, a przy okazji zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami. Maty poślizgowe znajdują się dzisiaj w niemal każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, ale nie tylko.

Gdzie montowane są maty antypoślizgowe?

Branża meblarska, motoryzacyjna, farmaceutyczna, spożywcza, chemiczna, metalowa, odzieżowa – nie ma przestrzeni, w której nie korzystano by z mat antypoślizgowych. W różnorodnych zakładach produkcyjnych stanowią one podstawowy element wyposażenia. Dzięki ich obecności pracownicy nie muszą korzystać z dodatkowych pasów mocujących oraz innych zabezpieczeń. Zresztą maty antypoślizgowe przydają się nie tylko na liniach produkcyjnych. To narzędzia równie istotne na magazynach oraz zapleczu. Często wykorzystuje się je również w innych przestrzeniach, w których istnieje ryzyko poślizgnięcia. Znajdziemy je chociażby w restauracyjnych kuchniach, przy infrastrukturze dla narciarzy i tak dalej. Wiele przedsiębiorstw regularnie zamawia maty antypoślizgowe.

Gdzie maty antypoślizgowe są niezbędne?

Maty antypoślizgowe służą nie tylko wygodzie, ale przede wszystkim bezpieczeństwu osób, które poruszają się po danej powierzchni. Należy bowiem przypomnieć, że właściciel nieruchomości, jej zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które w obrębie tej nieruchomości się pojawią. Z kolei pracodawca musi zagwarantować swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, co oczywiście dotyczy również ograniczenia ryzyka kontuzji na śliskiej nawierzchni.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here