waga i wzrost dziecka

Dlaczego waga i wzrost dziecka są tak istotnymi elementami dla lekarza pediatry podczas każdej rutynowej kontroli? Ponieważ mogą one bardzo wiele powiedzieć na temat zdrowia maluszka. Jeśli niemowlę zbyt mało przybiera na wadze, może to świadczyć nawet o jakieś poważnej chorobie! Waga i wzrost dziecka mogą mówić dużo o jego stanie zdrowia, dlatego właśnie pediatra podczas każdej wizyty waży i mierzy niemowlaka. W ten sposób może się upewnić, że wszystko jest z nim w porządku i nie trzeba wykonywać kolejnych, szczegółowych badań.

W pierwszych miesiącach życia waga i wzrost dziecka potrafią rosnąć w błyskawicznym tempie! Tuż po narodzinach, maleństwo każdego dnia przybiera na wadze, a po trzech miesiącach często zdąży już podwoić swój ciężar. Dzieje się to tak szybko, że rodzice nie nadążają z kupowaniem nowych ubranek! Waga i wzrost dziecka najszybciej rosną w pierwszym półroczu jego życia, a potem tempo nieznacznie spada.

Dużo wolniej rosną maluchy, które skończyły już pierwszy rok życia

Na szczęście, rodzice nie muszą im już tak często wymieniać garderoby, a ubranka zazwyczaj mogą służyć przez cały sezon. Waga i wzrost dziecka wciąż rosną, ale coraz wolniej. Trzyletnie oraz starsze maluchy niekiedy noszą ten sam rozmiar ubranek przez cały rok! To duża ulga dla rodziców.
Oprócz ubranek małym dzieciom często trzeba kupować również obuwie. Dobrej jakości buty nie są niestety tanie. Kiedy waga i wzrost dziecka rosną, zwiększa się także rozmiar buta.

Rodzice, którzy wychowują jedno lub więcej dzieci, muszą liczyć się z wieloma wydatkami, które bardzo często przekraczają ich możliwości. Dlatego poszukują oszczędnych rozwiązań, gdzie tylko się da. Starają się zawsze kupować ubranka o rozmiar większe, aby maluszek mógł je dłużej nosić.

waga

Ponieważ waga i wzrost dziecka szybko ulegają zmianie, nie warto inwestować w drogie ubranka znanych projektantów. W ten sposób można niepotrzebnie wydać mnóstwo pieniędzy. Niektórzy ludzie są zdania, że nawet małe dzieci powinny zawsze wyglądać stylowo oraz nosić markowe ciuchy. Niekoniecznie jest to dobry pomysł! Maluchy szybko niszczą swoje ubrania, a poza tym nie wiedzą, jaka jest ich wartość. Dla takiego dziecka, ubranko to po prostu ubranko, niezależnie od ceny.

Rodzice, którym urodziło się pierwsze dziecko, mogą być bardzo zaskoczeni, kiedy zobaczą, jak szybko zmienia się waga i wzrost dziecka. Tuż po porodzie, maleństwo nosi zazwyczaj ubranka o rozmiarze 56 lub 62, ale już po tygodniu lub dwóch ten rozmiar może okazać się za mały! Wówczas trzeba po raz kolejny zrobić zakupy dla niemowlaka i wydać kolejne pieniądze.

Dla większości młodych mam, waga i wzrost dziecka są wyjątkowo istotne. Kobiety bardzo często porównują swoje maluchy z niemowlakami swoich koleżanek i bardzo się martwią, jeśli jest między nimi duża różnica

Szczególnie niepokojące może być to, że dziecko nie przybiera wystarczająco dużo i ma problem z niedowagą. Waga i wzrost dziecka w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo ważne i jeśli coś jest nie tak, to rodzice koniecznie powinni udać się do lekarza i zapytać, co powinni z tym zrobić. Być może maluszek po prostu nie dojada i w związku z tym należy wprowadzić dodatkowe pokarmy do jego diety.

Prawidłowa waga i wzrost dziecka świadczą o tym, że ilość jedzenia, jakie ono spożywa, jest odpowiednia. Jeśli niemowlę waży za mało lub za dużo, przyczyn może być kilka. Warto skonsultować to z lekarzem, który być może zaleci wykonanie dodatkowych badań. Dzięki temu będzie można wykluczyć poważną chorobę u maluszka. Nie wolno absolutnie bagatelizować takich rzeczy. Wszyscy rodzice powinni wiedzieć, że waga i wzrost dziecka są niezwykle ważne i trzeba je regularnie monitorować.

wzrost dziecka

Niestety, nadal wielu rodziców uważa, że jeśli maluch dużo waży i ma zaokrąglone ciało, to dobrze świadczy o jego zdrowiu. Niestety, wcale tak nie jest! Już od wielu lat lekarze apelują, żeby nie przekarmiać dzieci, gdyż ma to negatywny wpływ na ich zdrowie. Prawidłowa waga i wzrost dziecka nie powinna być zbyt duża. Maluchy, które mają nadwagę, gorzej się rozwijają i mogą mieć trudności z nauką chodzenia.

Dlatego rodzice muszą zadbać o to, żeby maluszek nie przybierał zbyt szybko. Jeśli dziecko ma nadmierny apetyt, warto szukać dla niego zajęcia, które sprawi, że chwilowo zapomni o jedzeniu.
Rodzice czasami zapominają o tym, jak bardzo istotna jest właściwa waga i wzrost dziecka. Powinni zawsze o tym pamiętać. Zadbane dziecko nie jest ani zbyt chude, ani zbyt grube i dzięki temu może optymalnie się rozwijać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here