Jaki styl we wnętrzu wybrać?

0
842

O stylu wnętrza zdecydowanie decyduje gust i styl życia właścicieli mieszkania. Warto jednak wziąć pod uwagę tak ważny czynnik, jak budżet, który należy przeznaczyć na realizację konkretnego projektu. Wspólnie z projektantem wnętrz Magdą Knappe analizujemy główne style i budżet potrzebny w ich realizacji.

Niektóre style można łatwo zastosować w dowolnej przestrzeni i budżecie. Są jednak takie style, które są bardzo kapryśne i wymagające. Rozważmy ogólnie cechy najbardziej popularnych stylów wnętrz.

Styl nowoczesny.

Nowoczesny styl we wnętrzu to niezwykle pojemna koncepcja, obejmująca cały wycinek najnowszych trendów artystycznych w projektowaniu lokali mieszkalnych i użyteczności publicznej. Trendy te zmieniają się wraz z epoką i znajdują swoje odzwierciedlenie w rozwiązaniach planistycznych, kolorystycznych i stylistycznych wnętrz. Styl nowoczesny jest wszechstronny i odpowiedni dla osób w różnym wieku i o różnym stanie cywilnym. Znajduje swój wyraz w prostych wnętrzach o jasnych ścianach, w których tekstylia i dekoracje nadają przytulności. W takim wnętrzu bardzo łatwo oderwać się od codziennego zgiełku współczesnego życia.

Styl loft.

Styl wszechstronny i możliwy do zastosowania w każdym pomieszczeniu. Stworzy maksymalny komfort i wyciszenie w sypialni, doda ekstrawagancji salonowi, wypełni pokój dziecinny buntowniczym duchem, a do przedpokoju wprowadzi radość. Cegła, elementy metalowe, drewno i beton to dość surowe materiały typowe dla loftu. Takie wnętrze jest bardziej odpowiednie dla młodego mężczyzny lub pary, chociaż są wyjątki. Loft to także świetna przestrzeń dla kreatywnych ludzi. Ten styl masowo zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Krajowi producenci zaczęli szeroko produkować meble i dodatki w stylu loftowym, ponadto dobrej jakości i po całkowicie przystępnych cenach.

Styl skandynawski.

Jest to styl chyba najbardziej uniwersalny, odpowiedni dla osób ceniących funkcjonalność i piękno zawarte w prostocie. Lubią go osoby które cenią sobie naturalne materiały. W jasnym i przytulnym skandynawskim wnętrzu nie musisz pilnować stałego porządku, jest w nim miejsce na drogie Twojemu sercu drobiazgi. Styl skandynawski to meble o prostych formach, zapomnij o fantazyjnych oparciach. W tym stylu panuje zasada, że mniej jest lepsze niż więcej. Jasne ściany powiększają przestrzeń, a kolorowe akcenty,  powstają dzięki dekorom, tkaninom i obrazom. Wnętrze w stylu skandynawskim można stworzyć nawet przy ograniczonym budżecie, co jest jego niewątpliwym atutem.

Style klasyczne.

Klasyczny styl we wnętrzu jest jak wino – z biegiem lat nabiera wartości i pomimo przemijalności trendów w świecie designu jest wciąż poszukiwany. Style klasyczne są wybierane przez osoby z ugruntowaną pozycją zawodową. Wysoki status i bogate klasyczne wnętrza niewątpliwie wymagają inwestycji. Zwróć szczególną uwagę na meble podnoszą one luksus i szlachetność wnętrza. Komoda wykonana ze szlachetnego drewna, meble tapicerowane obite skórą lub drogimi tkaninami, zabytkowy lub postarzany stolik kawowy. We wnętrzach klasycznych meble bywają traktowane na równi z dziełami sztuki.

Wśród stylów klasycznych Art Deco zasługuje na szczególną uwagę. Ten eklektyczny styl z początku ubiegłego wieku doskonale nadaje się do tworzenia nowoczesnych, luksusowych wnętrz pełnych eleganckich mebli i drogich materiałów.

Mieszanie stylów.

Wnętrze, zaprojektowane w ramach określonego stylu, budzi podziw każdego. Jest wspaniałe, luksusowe, doskonałe i … dla niektórych może być trochę nudne w swojej doskonałości. Być może dlatego tak atrakcyjna jest koncepcja mieszania stylów – możliwość łączenia pomysłów i technik zapożyczonych z różnych kierunków.

Możesz połączyć kilka stylów w jednym wnętrzu. Wskazane jest zaangażowanie w taki projekt projektanta wnętrz, który pomoże prawidłowo zaaranżować przestrzeń życiową. Istnieje np. styl fusion (z angielskiego fusion – „fusion”), który polega na mieszaniu przeciwstawnych stylów bez naruszania integralności wnętrza.

Może Cię też zainteresować Styl industrialny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here