Powrót do natury i nowoczesna technologia

Słońce jest naprawdę niewyczerpanym źródłem energii, która coraz częściej z powodzeniem jest wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej. Jeszcze niedawno generator energii słonecznej był dość kosztownym urządzeniem, dziś jest dostępny i staje się dość powszechny. Montaż fotowoltaiki też nie nastręcza większych trudności.

Z czego składa się panel słoneczny

Na sztywnym karkasie umieszczone są pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne połączone w łańcuch. Montaż fotowoltaiki dzięki panelowej konstrukcji pozwala na dopasowanie ilości elementów do potrzeb realizacyjnych planu.

W celu ochrony mechanicznej i ochrony środowiska cała konstrukcja jest umieszczona w ramie i zamknięta pod szkłem. Ponieważ elementy są bardzo kruche, po obu stronach są dodatkowo chronione podłożem polimerowym.

Jak podłączyć ogniwa w akumulatorze?

Ponieważ napięcie wyjściowe pojedynczego ogniwa jest małe, są one połączone w bloki. Aby zwiększyć prąd wyjściowy, moduły są złączone równolegle, a diody służą do zabezpieczenia, by prąd nie przepłynął do sąsiedniej sekcji. Wtedy napięcie z układu może znosić się wzajemnie.

Montaż fotowoltaiki w zespole funkcjonalnym obejmuje pojedyncze ogniwa i miejsce magazynowania prądu lub konwerter typy AC – DC

Diody obejściowe

Innym elementem, który powinien znaleźć się w projekcie jest tak zwany bypass. Obejście zabezpiecza przed stratą sprawności panela. W razie uszkodzenia jednego segmentu obejście pozwoli pominąć go w układzie i zminimalizować wzrost oporności miejscowej.

Rezultatem braku bocznika jest to, że cały moduł praktycznie przestaje działać, ponieważ wszystkie elementy w nim zawarte są połączone sekwencyjnie.

Podczas gdy wszystkie ogniwa działają, diody bocznikowe są zablokowane przez napięcie wsteczne wytwarzane przez same ogniwa fotowoltaiczne. Gdy tylko element przestanie działać, wytwarzane przez niego napięcie spadnie. Dioda otworzy się i pozwoli prądowi ominąć wadliwą komórkę. W rezultacie cały moduł będzie nadal działał, a usterka spowoduje jedynie niewielki spadek napięcia, który wytworzyła uszkodzona komórka.

Ważne!

Jako obejścia zaleca się stosowanie diody z barierą Schottky’ego, które mają mniejszy spadek napięcia. Z pewnością jest droższy, ale warto.

W sytuacjach nietypowych

Bywa, że montaż fotowoltaiki jest utrudniony przez podłoże.

Istnieją elastyczne panele, które można dowolnie kształtować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here