Co można spawać spawarką tig?

Jest wiele różnych metod spawalniczych, które przeznaczone są do odmiennych materiałów i rodzajów połączeń. W zależności od tego, czego potrzebuje wykonawca, można wybrać typ spawarki, jaka będzie wymagana do poprawnego spawania. Jeżeli używamy w dużej ilości materiałów z cienkich blach najlepiej sprawdzi się metoda TIG.

Na czym polega różnica?

W tym wypadku uchwyt spawalniczy zbudowany jest w inny sposób niż spawarka Mig. Stała wolframowa elektroda tworzy łuk elektryczny i przetapia powierzchnię materiałów. Spawarka TIG może pracować bez dodatkowego spoiwa przez przetapianie szczeliny między łączonymi materiałami. Łącząc bardzo cienkie elementy, nawet o grubości 0,5 mm, można stosować spoiwo w postaci prętów spawalniczych o różnych parametrach. Dzięki temu spawacz sam reguluje jakość spawów za pomocą wielkości przetopu i ilości podawanego spoiwa. Spawarka TIG dodatkowo musi być wyposażona w pojemnik gazem zabezpieczającym przed dostępem powietrza do powierzchni spawu.

Stopień trudności

Dzięki łatwemu opanowanie techniki spawania można wykonywać poprawne łączenia nawet przez średnio-zaawansowanych spawaczy. Wykonuje połączenia spawarką TIG możemy spajać stal nierdzewna i inne gatunki stali wysokostopowej. Szczególnie przydatne jest to przy instalacjach związanych z przetwórstwem spożywczym lub chemicznym. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności obróbki spoin poprawnie położonych. W ten sposób zabezpieczamy całą instalację przed możliwością korozji. Wymogi technologiczne nakładają konieczność użycia metody w przepisach sanitarnych.

Dzięki tej metodzie można łączyć zarówno rury, jak i kształtki nie zmieniając ich średnicy oraz ochrony przed środkami chemicznymi. Używając spawarki TIG możemy łączyć inne nieżelazne metale. Metoda jest stosowana podczas spawania aluminium i miedzi. Jest to jedyne rozwiązanie, Jakie można stosować, przy konstrukcjach aluminiowych nie powodując ich wyginania pod wpływem temperatury łączenia. Po zastosowaniu odpowiednich spoiw miejsce łączenia będzie niewidoczne i łatwe do obróbki mechanicznej. Pozwala to na budowę lekkich i wytrzymałych instrukcji z wysokogatunkowego aluminium.

Delikatne spawanie

Metoda ta jest doskonała do warsztatu zajmujących się obróbką stali i metali w postaci delikatnych elementów. Ten sposób można łączyć nawet cienkie blachy bez obawy o ich przepalenie. Tak wykonana praca nawet przez początkującego spawacza może być estetyczna łatwa do obróbki i przygotowania do procesów malarskich. Dzięki technologii z elektrodą wolframową mamy cały czas wpływ na jakoś spawu wykonanego na metalu łączonym.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here