czy testy ciążowe są wiarygodne

Jako że w ostatnim czasie nie czułaś się najlepiej, obawiasz się, że twoje dolegliwości mogą być związane z zajściem w ciążę. Nawet jeśli nie planowałaś powiększać swojej rodziny, wolisz się w tej kwestii upewnić i od razu wyruszasz do pobliskiej apteki w celu kupienia przynajmniej jednego testu ciążowego. Jeśli już kiedyś go wykonywałaś, teraz zrobisz to równie szybko i bezproblemowo, niemalże po paru sekundach uzyskując wynik. Czy jednak możesz mu w pełni zaufać?

Czy testy ciążowe są wiarygodne?

Na pewno słyszałaś już historie kobiet, które po pierwszym wykonanym teście sądziły, że jednak nie zostaną mamami, a później okazywało się, że jest zupełnie odwrotnie. Nie od razu wynik takiego testu będzie bowiem w stu procentach wiarygodny i musisz zawsze o tym pamiętać.

Jeśli chcesz upewnić się, czy rzeczywiście możesz być w ciąży, powinnaś albo udać się bezpośrednio do swojego ginekologa, albo po prostu powtórzyć taki test. Zrób to nawet kilka razy, ale poczekaj z tym na odpowiedni moment. Test zrobiony zbyt szybko może dać ci bowiem fałszywy wynik, przez który nie dowiesz się, czy rzeczywiście jesteś w ciąży.

A od czego zależy wiarygodność testów ciążowych? Dlaczego w większości przypadków dobrze się one sprawdzają, ale jednak wciąż dochodzi do sytuacji, w których prezentują one sfałszowane wyniki? Największy wpływ ma na to ich czułość. Jeżeli kupiony przez ciebie test charakteryzuje się niską czułością, nie powinnaś go stosować od razu po stosunku. Najlepiej by było, gdybyś poczekała do dnia, w którym miałaś dostać następną miesiączkę.

Dopiero wtedy możesz swobodnie wykonać taki test i mieć niemalże stu procentową pewność, że zapewni ci on wiarygodny wynik. Wiarygodność zależeć będzie jednak także od innych czynników. Czasami sama możesz nieumyślnie i nieświadomie ją zaburzyć, nie stosując się do wszystkich zaleceń zaznaczonych na opakowaniu produktu, czyli niewłaściwie z niego korzystając.

test ciążowy

Zanim zaczniesz wykonywać taki test, dokładnie przeczytaj dołączoną do niego ulotkę

Wszystkiego się najpierw dowiedz i dopiero potem postaraj się go użyć. Jeśli rzeczywiście będziesz trzymać się wszystkich zaleceń samego producenta, wiarygodność wykonanego przez ciebie testu wyniesie nawet do 95%. Wtedy będziesz mu już mogła swobodnie i spokojnie zaufać.

Teraz możesz sobie sama odpowiedzieć na pytanie – czy testy ciążowe są wiarygodne. Przeważnie jednak sfałszowane wyniki pokazują one w sytuacji, gdy kobieta wykonuje je zbyt wcześnie. Nie spiesz się z tym przesadnie. Spokojnie przeczekaj ten stresujący okres i pamiętaj, aby w tym czasie nie korzystać z żadnych używek i przede wszystkim nie pić alkoholu i nie palić papierosów – na wypadek gdyby okazało się, że rzeczywiście zostaniesz mamą.

Zbyt wcześnie wykonany przez ciebie test najprawdopodobniej nie da ci wiarygodnego wyniku. Dlaczego? Ponieważ działa on poprzez wykrywanie specjalnego hormonu, który dopiero po jakimś czasie zaczyna zagnieżdżać się w samej macicy. Początkowo nie da się go dostrzec i test nie jest wrażliwy na jego obecność. Dopiero gdy zwiększa się ilość tego hormonu w twoim organizmie i dochodzi do zmaksymalizowania się jego stężenia, test może go wykryć i pokazać ci, że rzeczywiście jesteś w ciąży.

Trzymając się kilku podstawowych zasad, będziesz w stanie zgodnie z przyjętymi normami wykonać każdy test ciążowy przeznaczony do domowego użytku. Zawsze też, jeśli tylko o nich zapomnisz, znajdziesz je na ulotce dołączonej do produktu bądź na jego opakowaniu – najczęściej z tyłu. Koniecznie przeczytaj te wszystkie informacje. Dowiesz się z nich, że test ciążowy możesz wykonać dopiero w dniu, w którym normalnie powinna się u ciebie rozpocząć miesiączka.

kobieta w ciąży

Jeśli twoje cykle nie są regularne, możesz przeczekać jeszcze kilka dni, aby zyskać większą pewność i poprawić wiarygodność samego testu. Jeżeli twoje obawy związane z ciążą wynikają z faktu, iż zdarzyło ci się uprawiać seks bez żadnego zabezpieczenia, powinnaś odczekać przynajmniej trzy tygodnie od dnia, w którym odbył się stosunek. Jeśli jednak tak bardzo obawiasz się zostania matką, że już nie jesteś w stanie dłużej zwlekać, zdecyduj się na zakup testu o wysokiej czułości.

Będzie on nieco droższy od tego standardowego, ale za to możesz go użyć niemalże od razu, nawet przed terminem rozpoczęcia się miesiączki. Spytaj o takie testy farmaceutę w aptece. Od razu możesz zadać pytanie, czy testy ciążowe są wiarygodne. Farmaceuta na pewno poleci ci odpowiedni dla ciebie produkt i od razu wyjaśni, jak powinnaś go prawidłowo użyć.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here