Jak zostać wychowawcą na półkoloniach dla dzieci

Półkolonie są świetną alternatywą, by móc sobie dorobić do pensji. Jest to także wspaniała przygoda i możliwość spędzenia czasu z dziećmi. Wychowawcą może być osoba zupełnie niezwiązana ze szkolnictwem, ale lubiąca dzieci, opiekuńcza i odpowiedzialna.

Co zrobić, by dostać się na półkolonie dla dzieci jako wychowawca?

Jeżeli lubisz zajmować się dziećmi, możesz postarać się o dokument stwierdzający kwalifikacje do opieki nad nimi na obozach wypoczynkowych. Abyś mógł prowadzić półkolonie dla dzieci jako wychowawca jednej z grup, potrzebujesz zrobić kurs wychowawcy kolonijnego.

Kursy są organizowane przez upoważnione do tego celu jednostki. Według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej kurs na wychowawcę półkolonii dla dzieci powinien trwać 36 godzin zegarowych, zakończony egzaminem.

Pozytywne zdanie egzaminu kwalifikuje Cię do opieki nad przydzieloną Ci grupą dzieci. Świadczyć będzie o tym Twój dyplom, uprawniający do tego typu pracy, którego otrzymasz po zdaniu egzaminu.

Jaką grupę wiekową dzieci wybrać?

Zwykle każda grupa dzieci jest tworzona według ich wieku. Przydziału grup konkretnym opiekunom udziela kierownik półkolonii. Jeśli jesteś świeżo po kursie na wychowawcę kolonii, poproś o przydzielenie Ci grupy dzieci 8-9 letnich.

Ta grupa wiekowa sprawia najmniej kłopotów wychowawczych. Dzieci dają się prowadzić, chętnie słuchają i wykonują polecenia. Są grzeczne, pilnują się grupy i nauczyciela.

Nie zawsze jednak będziesz mógł wpłynąć na przydział wybranej przez Ciebie grupy wiekowej. W przypadku półkolonii grupy dzieci mogą być mieszane (chłopcy i dziewczynki razem). Mogą także być mieszane wiekowo, jeżeli będzie zgłoszona niewielka ilość dzieci.

Na jak długo wystarcza zdobyty dokument wychowawcy kolonijnego?

Dyplom zdobyty na kursie wychowawcy jest dożywotni. Możesz zatem starać się o przydział na półkolonie dla dzieci jako wychowawca każdego roku. Masz też możliwość pracy na pełnych koloniach i obozach dla dzieci.

Możesz także pracować w różnych fundacjach na rzecz dzieci jako animator. Umiejętność tę również możesz udokumentować, ucząc się na dwuletnich studiach animacji.

Dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy, będziesz mógł wykazać się dobrą organizacją zajęć dla swojej grupy dzieci oraz prawidłową opieką nad nimi. Twoja praca wychowawcy na półkoloniach dla dzieci to oczywiście nie tylko spędzanie czasu z podopiecznymi. To także praca zespołowa z pozostałymi opiekunami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here