Namibia

Namibia to państwo położone w południowo-zachodniej Afryce. Leżący nad Oceanem Atlantyckim kraj słynie z ogromu dzikich, słabo zaludnionych terenów oraz różnorodności geologicznej. Z pozoru dosyć opustoszałe miejsca kryją w sobie jednak mnóstwo wyjątkowych zabytków, które każdy miłośnik podróży powinien się zobaczyć.
Kraj ten, to przede wszystkim historia i niesamowita kultura. Większość miejsc zachowała się w stanie sprzed wieków. Dzięki temu, na własne oczy możemy ujrzeć i odkryć cuda natury odbierające wręcz mowę.

Ciekawostki

 1. Namibia dużą uwagę poświęca przyrodzie. Do faktów należy, że ponad 40% kraju podlega ochronie, a sama Namibia przyłączyła protekcję swojego cennego środowiska do konstytucji. Zaowocowało to bujnym i rozmaitym rozrostem przyrody, a ludzie stali się jeszcze bardziej świadomi, jak ważnym elementem naszego życia jest natura.
 2. Dom dla gepardów. Najszybsze zwierzęta świata, swoją wolność wyrażają w kilometrach, a Namibię przemierzają z prędkością światła, stanowiąc najliczniejszą populację swobodnie przemierzających się zwierząt.
 3. Zajmuje drugie miejsce w zestawieniu najmniej zaludnionych krajów
 4. Temperatury w tym miejscu bywają bardzo zróżnicowane; zimą wynoszą one od 7 do 20°C, latem zaś od 17 do 30°C – pora ta jest zatem idealna dla każdego, komu marzą się egzotyczne wczasy.
 5. Miasto Swakopmund to dawna niemiecka kolonia, gdzie bardzo wielu mieszkańców wciąż porozumiewa się ze sobą w języku niemieckim.
 6. Park Narodowy w Etoszy jest jednym z największych na świecie, którego mieszkańcy to nie kto inny jak słonie, lwy, nosorożce czy żyrafy. Miejsce rodem z dzikiego filmu przyrodniczego, który każdy z nas niejednokrotnie oglądał.
 7. Jeśli marzy nam się zobaczenie na własne oczy prawdziwych piktogramów ukazujących zwierzęta, szamanów oraz wiele zróżnicowanych obrazów prosto z lat prehistorycznych, wszystkie te rzeczy znajdują się w galerii Twyfelfontein.

Co warto zobaczyć w Namibii? 

 • Plemię Himba

 Zamieszkujące północno-wschodnią Namibię (zwaną też sercem Afryki), absolutnie odcięte od jakiejkolwiek technologii, cywilizacji oraz wszystkiego, co się z tym wiąże. Jest to jedno z ostatnich plemion pozostałych na naszej planecie, co czyni je absolutnie wyjątkowym, a ludzie do niego należący, to osoby, które warto odwiedzić i samemu przekonać się, jak wygląda życie w prawdziwej dziczy.
Warto pamiętać też, że wkraczając na obcy teren, powinno zachować się wszelki szacunek do ludzi zamieszkujących go; do kultury, wierzeń, sposobu bycia. Życie w takim miejscu różni się bowiem o 180 stopni od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
Miłym gestem w stronę tamtejszego społeczeństwa będzie zabranie ze sobą drobnych upominków.

 • Miasto duchów Kolmanskop

Opustoszałe miasto, powstałe na pustyni podczas znalezienia diamentów. Mimo statusu opuszczonego i niezamieszkałego miejsca, miasteczko cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów ze wszystkich stron świata. Jest to bowiem raj dla fotografów kochających zapierające dech w piersiach ujęcia. Zasypane piaskiem budynki naprawdę robią wrażenie!

 • Kanion Fish River

Największy kanion w Afryce, jest drugą najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną. Powstał 650 milionów lat temu a informacje na jego temat to coś, co ciężko wyobrazić sobie nawet największym marzycielom! Długi na 160 kilometrów, z szerokością zbliżającą się ku 27 kilometrom oraz głębokością na 550 metrów. Widoki, które możemy tam podziwiać, to absolutnie coś, co każdy zapamięta do końca swojego życia. W dole kanionu rozciąga się rzeka Fish River, co tylko potęguje piękno krajobrazu.
W okolicach Hobas (północna część Parku Narodowego kanionu Fish River) znajdują się trzy punkty widokowe, które umożliwią nam podziwianie wyjątkowości tego miejsca. Znajdzie się również coś dla osób spragnionych jeszcze większych wrażeń; bowiem jeden z punktów (Hikers View) umożliwia zejście na dno kanionu w celu odbycia 4-5 dniowej trasy trekkingowej. Wyprawa zakłada pokonanie 90 kilometrów szlaku, w którym zwiedzający będą zdani tylko na siebie. Udział w trekkingu mogą wziąć jednak tylko osoby z podstawowym doświadczeniem w aktywnościach tej kategorii.
To miejsce to prawdziwy zastrzyk adrenaliny!

 • Meteoryt Hoba

Jego masę określa się na ponad 60 ton, znajduje się na farmie Hoba West, niedaleko miasta Grootfontein. Jest to największy znany kawałek żelaza rodzimego na powierzchni naszej planety.
Szacuje się, że spadł on na ziemię około 80 tysięcy lat temu. Wciąż znajduje się w tym samym miejscu, w którym go znaleziono, ciesząc się popularnością wśród turystów, którzy z zaciekawieniem przyglądają się temu magicznemu „kawałkowi” kosmosu.

 • Pustynia Namib

Położona na wybrzeżu Atlantyku najstarsza pustynia na świecie jest niesamowicie popularnym miejscem. Swoją wyjątkowość zawdzięcza między innymi dzięki wydmom, które znaleźć możemy na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Namib charakteryzuje się suchym klimatem, równinami i skalistymi górami. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, na pustyni występuje aż 3500 gatunków roślin oraz mnóstwo dzikich zwierząt, co czyni to miejsce niezwykle wyjątkowym i wartym zobaczenia.

Żywa zagadka

Namibia to teren pełen niespodzianek, umiejący niejednokrotnie zaskoczyć oraz zmienić sposób, w jaki ludzie z cywilizowanych krajów postrzegają dzikie plemienia czy autentyczność istniejącej tam natury. To jak podróż do innego świata. Świata, który tak wiele razy został zbadany, ale jednocześnie nadal pozostaje zagadką. Mimo istnienia tak wielu dokumentów, tylu badań czy dowodów; wciąż jest tyle rzeczy, które pozostają niewyjaśnione. A my? W obliczu ogromu tego kraju i całej jego natury nadal wiemy tak niewiele. Dlatego właśnie Namibia to miejsce, które zdecydowanie warto codziennie odkrywać na nowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here