Jak opiekować się kotem

Koty, obok psów, to najczęściej spotykane zwierzęta domowe i choć są bardziej niezależne od psów, to nadal wymagają odpowiedniej opieki. Jak zadbać o kota, co warto wiedzieć, jakich akcesoriów potrzebujemy?

Podjęcie przemyślanej decyzji

Na samym początku, przede wszystkim, musimy przemyśleć swoją decyzje o kupnie lub adopcji kota. Warto pamiętać, że kot to nie jest zabawka, czy prezent na gwiazdkę, a żywe zwierzę, które będzie nam towarzyszyło nawet kilkanaście lat i którego nie możemy tak po prostu zwrócić, jeśli się nam nie spodoba. Dlatego też należy podjąć świadomą decyzje, porozmawiać ze znajomymi, którzy mają kota i spytać wprost „z czym wiąże się posiadanie kota, na co się przygotować?”

Kolejnym etapem jest decyzja o rasie kota, co będzie determinowało konieczną dietę, czy specyfikę opieki. Finalnie musimy zadecydować czy chcemy adoptować kota ze schroniska, czy kupić z hodowli. To również determinuje ilość wymaganej opieki. Kot z adopcji może nie być młody i mieć już pewne zachowania, które nabył od innych właścicieli czy w schronisku. Natomiast niedawno urodzony kot z hodowli będzie w naszym domu od pierwszych dni i wszystkiego nauczy się od nas.

Jak opiekować się kotem?

Koty, w porównaniu do psów, nie wymagają szczególnie dużej opieki, jednak mitem jest, że nie potrzebują jej w ogóle. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie środowisko dla kota, a więc:

– miejsce do spania. Warto, szczególnie w przypadku młodego kota z hodowli, uczyć go spania na wcześniej kupionym miejscu. Jest to ważny element opieki, żeby kot miał swoje bezpieczne miejsce.

– karma dla kota. Młodego kota karmimy głównie mlekiem, które spożywa zresztą podczas całego życia. Jest to oczywiście specjalne kocie mleko, ponieważ na zwykłe może reagować źle. Natomiast starszy kot powinien jeść również karmę lub gotowe posiłki przeznaczone dla kotów. W wyborze karmy należy kierować się reakcją kota na to jedzenie, a całość diety ewentualnie konsultować z weterynarzem.

przysmaki dla kotów. Zdecydowanie warto nagradzać kota przysmakiem, co może być metodą na naukę dobrych zachowań we wczesnych latach życia kota. Przysmaki mogą być również elementem zabawy, czy raczej zachęty do zabawy.

drapak dla kota jest niezbędny w każdym domu, w którym mieszka kot. Pełni on funkcję głównie zabawy i wypoczynku, podczas gdy kot zostaje sam w domu. Jest to także miejsce ostrzenia pazurów. Warto nauczyć młodego kota zabawy z drapakiem, żeby zminimalizować ryzyko, że zacznie drapać, na przykład, meble.

– kuweta to absolutna podstawa. Należy nie tylko kupić odpowiednią kuwetę, a także nauczyć kota z niej korzystać. Można to zrobić za pomocą wspomnianych przysmaków jako nagrody za załatwienie się kota w odpowiednim miejscu.

Tak więc mimo że nie musimy wyprowadzać kota na spacery trzy razy dziennie, to wymaga on zdecydowanie większej ilości akcesoriów w domu. Poza powyższymi akcesoriami warto dodatkowo kupić zestaw zabawek dla kota i nauczyć go zabawy, żeby zapewnić domowemu kotu trochę ruchu.

Przeciwwskazania do posiadania kota

Pierwsze przeciwwskazanie to pytanie, czy mamy czas na opiekę nad kotem. Jeśli zdarza się, że nie ma nas w domu więcej niż 10 godzin, a kot zostaje sam, to może zacząć panikować i na przykład drapać meble, czy wywracać doniczki. Po powrocie do domu możemy być na tego kota źli, a nie powinniśmy. Kot nie okazuje potrzeby bliskości, ale również jej potrzebuje, a tego typu zniszczenia to po prostu panika związana z tym, że został sam na długi czas. Dlatego, jeśli decydujemy się na kota, to musimy wziąć pod uwagę potrzebny na opiekę czas.

Drugie to obecność innych zwierząt w domu, a szczególnie psów. Może się zdarzyć, że zwierzęta się nie polubią, zaczną ze sobą walczyć, lub jedno z nich będzie wyraźnie przestraszone drugim.

Trzecie przeciwwskazanie to obecność dzieci. Jest to szczególnie ważne, jeśli adoptowaliśmy kota ze schroniska, bo nie wiemy, jak zachowa się w stosunku do dziecka, które może go zaczepiać. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej kupić małego kotka z hodowli i od najmłodszych lat uczyć dziecko życia z kotem i kota życia z dzieckiem tak, żebyśmy mogli ze spokojem zostawić ich razem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here