Co to są farmy fotowoltaiczne

Oprócz przydomowych instalacji fotowoltaicznych o niewielkiej mocy, zwykle mieszczącej się w przedziale od 2 kW do 10 kW, powstają również znacznie od nich większe farmy fotowoltaiczne instalowane bezpośrednio na gruncie. To obiekty składające się z setek, a niekiedy tysięcy paneli fotowoltaicznych będących formą słonecznej elektrowni, które wytworzoną energię mogą dostarczać bezpośrednio do zakładu produkcyjnego (dla którego powstały) lub sprzedawać ją na aukcjach OZE.

Jak wygląda proces inwestycyjny?

W odróżnieniu od mikroinstalacji stworzenie profesjonalnej farmy fotowoltaicznej składającej się z setek paneli jest procesem zdecydowanie bardziej złożonym, wymagającym spełnienia szeregu wymogów formalnych, a także związanym z koniecznością poniesienia znacząco większych kosztów. Przede wszystkim należy znaleźć teren, na którym taki obiekt może w ogóle powstać. Istnieje szereg zaleceń względem terenów, na jakich powstają farmy fotowoltaiczne. Jednym z nich jest wielkość działki pod inwestycję, której powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 2 ha. Dodatkowo teren pod panele nie powinien być gruntem wysokiej klasy, tak by nie zajmować dobrej jakości gruntów rolnych. Po znalezieniu odpowiedniej działki należy przygotować projekt farmy i poczekać na uzyskanie szeregu pozwoleń administracyjnych m.in. decyzji środowiskowej czy warunków przyłączeniowych. Następnie trzeba uzyskać pozwolenie na budowę i dopiero wówczas można przystąpić do aukcji OZE.

Aukcje OZE (Odnawialne Źródła Energii)

Jedną z podstawowych korzyści wynikających z budowy farmy fotowoltaicznej jest możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii na specjalnych aukcjach OZE, po cenach wyższych niż rynkowe. Podmioty, które wygrywają konkretną aukcję, mają gwarancję na dofinansowanie od państwa w kwocie równej różnicy pomiędzy aktualną, średnią ceną rynkową energii, a ceną zakontraktowaną w ramach aukcji. To sposób na wsparcie producentów czystej energii produkowanej z odnawialnych źródeł, w tym ze słońca. Co ważne, w aukcji można wziąć udział, zanim jeszcze farma fotowoltaiczna zostanie wybudowana. Wystarczą wszystkie zgody formalne i pozwolenie na budowę – inwestor ma wówczas dwa lata na dokończenie inwestycji.

Choć budowa dużych farm fotowoltaicznych jest przedsięwzięciem kosztowym, to jednak dzięki różnym rodzajom finansowego wsparcia, w tym możliwości uzyskania kredytu na preferencyjnych warunkach, staje się atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorstw. To warta uwagi inwestycja zwłaszcza dla firm zużywających duże ilości energii elektrycznej, które w ten sposób mogą obniżyć stałe koszty działalności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here