Przejęcia firm

Na czym polegają przejęcia firm? Jakie etapy najczęściej są podejmowane w tym kierunku? Jakie możliwości daje taka opcja?

Przejęcie firmy

Jest to proces wymagający przemyślanego i dokładnego działania, zaczynając od zidentyfikowania potencjalnego podmiotu, kończąc na integracji po uzgodnieniu transakcji. Korzystanie z usług doradców w tym zakresie pozwoli zrealizować daną strategię i obsługę procesu przejęcie firmy, a także skorzystać z doradztwa prawnego i biznesowego.

Podstawowe etapy

Podstawowymi etapami związanymi z przejęciem danej firmy są; określenie celu transakcji, identyfikacja podmiotów do przejęcia, kontakt z tymi podmiotami i uzyskanie informacji, ogólna wycena, analiza podmiotu do przejęcia. Na końcu dochodzi do zamknięcia transakcji, przygotowania umów (zakupu udziałów lub akcji) i opracowania potrzebnych wniosków. Przejęcie danej firmy może dać nowe możliwości i staje się kluczowym aspektem podczas strategii rozwoju. Dzięki temu można poszerzyć własną ofertę, dotrzeć do liczniejszego grona odbiorców i zwiększyć rozmiary własnej działalności.

Rodzaje przejęcia firmy

Popularnymi typami przejęcia firmy są;

– przejęcia horyzontalne – wiążą się z nabyciem firmy, która świadczy bardzo podobne usługi i oferuje podobne produkty lub takie same,
– przejęcia konglomeratowe – odnoszą się do nabycia firmy wykorzystującej całkiem inne technologie i produkującej inny rodzaj produktów, a także działającej na innym rynku,
– przejęcia wertykalne – są związane z nabyciem organizacji działającej w poprzedzającym lub kolejnym ogniwie ścieżki ekonomicznej danego sektora,
– przejęcia koncentryczne – polegają na nabyciu firmy stosującej bardzo podobną technologię i znajdującej się w tym samym segmencie.

Ogólnie rzecz ujmując, przejęcie firmy jest pewnego rodzaju transakcją, która odnosi się do przeniesienia kontroli nad firmą z jednej grupy inwestorów, do innej grupy. Przejmowana firma zachowuje jednak swoją podmiotowość prawną. Taki proces pozwala uzyskać dodatkowego korzyści i rozwinąć własną działalność. Przedsiębiorcy korzystają z takich rozwiązań, gdy pragną znacząco rozszerzyć swoją działalność i zaistnieć także na innych rynkach. Przejęcia wymagają zastosowania odpowiednich działań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here