Utrzymanie jakości na dobrym poziomie w firmie elektronicznej

Jakość w firmach elektronicznych jest bardzo ważna bowiem od tego jaka jest jakość wykonania płytek zależy czy klient będzie zadowolony i czy firma pozyska w przyszłości kolejne zlecenia.

Pracownicy zapewnienia jakości

Jeśli chodzi o jakość w firmach elektronicznych to głównie dotyczy ona przestrzegania zasad esd. Specjalnie do tego wybrani pracownicy sprawdzają czy każdy z pracowników zachowuje zasady esd – wykorzystuje opakowania esd na komponenty elektroniczne odrzucone z maszyn Pick&Place albo pojemniki esd do innych potrzebnych elementów. Ważne jest, aby pracownicy sprawdzali o określonych porach swoje opaski oraz buty – tzn. czy poprawnie odprowadzają ładunki elektrostatyczne. Dodatkowo sprawdzają czy na stanowiskach jest ład i porządek zgodnie z zasadami 5s – przedmioty poukładane, czy nie ma kurzu, brudnej podłogi itp. Ponadto sprawdzają oni czy narzędzia albo pojemniki na elementy elektroniczne są opisane i w odpowiednich miejscach. Czasami zamiast pracowników jakości po produkcji chodzi kierownictwo i sprawdza swoich podwładnych, zaglądając w różne miejsca – kartony z gotowymi produktami, pojemniki esd, kuwetki, bufory, magazynki, pod stoły, szukając czegoś do czego można się przyczepić.

Jakość i normy

Ale jakość w firmach elektronicznych nie dotyczy tylko zasad esd i 5s czy przechowywania komponentów wewnątrz opakowania esd bowiem każdy przedsiębiorca z tej branży chce, aby jego płytki elektroniczne były jak najlepsze. Dlatego ważne jest przestrzeganie różnych norm dotyczących produkcji elektroniki np. IPC, dzięki której zapewniamy, iż produkt będzie spełniał życzenie klienta (czasem bardzo wysokie). Takie normy regulują na przykład jak komponent elektroniczny powinien leżeć na padzie lutowniczym – czy może być lekko przesunięty czy wcale. Jest to istotne, gdyż urządzenia medyczne lub inne od których zależy ludzkie życie nie mogą być awaryjne. I w tym miejscu ważne jest edukowanie przez pracodawcę swoich pracowników, gdyż to od nich w ostatecznym rozrachunku będzie zależeć czy płytka pojedzie do klienta czy zostanie oddana do firmowego serwisu.

Zapewnienie jakości w procesie produkcji

Operator maszyn powinien dbać o to żeby pojemniki na elementy elektroniczne w maszynach były puste, gdyż poprawia to jakość i efektywność produkcji. Ale każdy z pracowników produkcji ma obowiązek dbać o jakość produkowanych płytek PCB – nie tylko operator maszyn czy operator maszyny sprawdzającej położenie komponentów. Do utrzymania jakości zobligowaniu są też brygadziści, technicy, a także pracownicy działu Testy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here