W jakich firmach sprawdzi się oprogramowanie ERP

Rozbudowana gama oprogramowania dla firm obejmuje zarówno proste aplikacje skoncentrowane na poszczególnych zadaniach, jak i złożone systemy, które umożliwiają zarządzanie wszystkimi zasobami. Tę drugą kategorię reprezentują systemy ERP. Kiedy warto zdecydować się na ich wdrożenie?

Czym jest system informatyczny ERP?

ERP (od ang. Enterprise Resources Planning) oznacza system informatyczny, który jest przeznaczony do kompleksowego zarządzania całą firmą. W tłumaczeniu ERP to planowanie zasobów znajdujących się w przedsiębiorstwie.

Poprzez oprogramowanie ERP firma może zarządzać obszarami, jak:

– produkcja,
– sprzedaż,
– planowanie,
– zaopatrzenie,
– magazyn,
– księgowość,
– kadry i płace.

Systemy ERP mają budowę modułową i działają na wspólnej bazie danych. W zależności od wybranego systemu może on oferować także szereg dodatkowych modułów poszerzających zasób dostępnych narzędzi.

Systemy ERP – kiedy warto?

Współczesne oprogramowanie ERP jest przeznaczone nie tylko dla największych firm na rynku, lecz również dla mniejszych biznesów z sektora MŚP.

Wdrożenie oprogramowania ERP jest rekomendowane przede wszystkim wtedy, gdy firma chciałaby uzyskać dostęp do ujednoliconego rozwiązania, które porządkuje procesy biznesowe i pozwala na sprawowanie całkowitej kontroli nad dysponowanymi przez nią zasobami.

ERP dedykowane dla konkretnych branż

Dostępne oprogramowanie ERP można podzielić na dwie główne kategorie: to o uniwersalnym zastosowaniu, a także to dedykowane dla konkretnych gałęzi biznesu.

Systemy uniwersalne sprawdzają się w praktycznie każdej firmie, a dzięki wielomodułowej budowie można dopasować je do specyfiki jej działalności.

Wybrani dostawcy oferują również systemy ERP tworzone z myślą o obsłudze firm działających w określonych obszarach, na przykład handlu, logistyce. Alternatywnie dedykowane ERP mogą być tworzone przez zestaw odpowiednich modułów dopasowanych do potrzeb branżowych.

Podsumowanie

Zastosowanie dedykowanych ERP pozwala na uzyskanie optymalnego wsparcia, aby dzięki temu firma mogła funkcjonować jeszcze efektywniej niezależnie od tego, jaka jest branża i specyfika jej działalności.

Zatem programy klasy ERP mają tak naprawdę uniwersalne zastosowanie i mogą pomóc w zarządzaniu każdą firmą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here