Karmienie piersią a kawa. Picie 2-3 filiżanek kawy dziennie podczas karmienia piersią ma niewielki wpływ na dziecko. Jednak wysokie spożycie kofeiny może spowodować, że dziecko stanie się niespokojne i dostanie kolki.
Kofeina znajduje się w różnych napojach i jedzeniu. Między innymi znajdujemy ją w herbacie, coli i czekoladzie, ale najważniejszym jej źródłem jest kawa. Średnie spożycie kofeiny w kawie wynosi 3-400 mg kofeiny dziennie. Za wysokie spożycie kofeiny uważa się ponad 750 mg kofeiny dziennie — jest to odpowiednik sześciu dużych filiżanek kawy.
U noworodków kofeina rozkłada się bardzo powoli
Normalny czas zaniku wynosi 97,5 godziny dla noworodków, 80 godzin dla niemowląt w pierwszych tygodniach po urodzeniu, a 2,6 godziny dla dziecka w wieku około sześciu miesięcy.
Może wystąpić spadek żelaza. Matki, które piją dużo kawy, mogą doświadczyć, że dziecko jest bardzo czujne i aktywne, a także nie śpi przez długi czas, i zdarza się, że cierpi z powodu kolki i zaparcia. W takim przypadku rozsądnie byłoby wypróbować kawę bez kofeiny i inne napoje bezkofeinowe zamiast coli.
Mała kawa ma niewielki wpływ na dziecko. Kofeina nie jest na listach rzeczy, od których wskazane jest, aby trzymać się z dala, podczas karmienia piersią, ale jeśli widzisz, że twoje dziecko ma którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, możliwe, że zechcesz zmniejszyć spożycie kofeiny i zobaczyć, czy to pomoże.
To, że pijesz kawę podczas karmienia piersią, nie wydaje się wpływać na dziecko, ale najlepiej będzie ograniczyć spożycie kofeiny do około 300 mg na dobę.
Kofeina nie jest tak groźna, jak alkohol czy wyroby tytoniowe podczas karmienia piersią. Trzeba oczywiście ograniczyć jej spożycie do zalecanych dawek.
Bądź świadoma, że jeśli dużo pijesz podczas karmienia piersią, alkohol może mieć długotrwały szkodliwy wpływ na twoje dziecko. Jednak wraz z rozwojem dziecka można od czasu do czasu wypić kieliszek wina lub piwa bez szkodliwego wpływu na dziecko.
Podczas karmienia piersią powinnaś unikać środków odurzających w jak największym stopniu, ponieważ przenikają one przez mleko i mogą mieć negatywny wpływ na jego produkcję, objętość i skład. Alkohol i inne tego typu używki mogą powodować senność u noworodków, która może być przyczyną jego nagłej śmierci.
Karmione piersią niemowlę w przypadku, gdy matka spożywa duże ilości alkoholu, może zostać zatrute alkoholem. Może to spowodować, że dziecko dostanie nudności i będzie to trwać przez kilka dni. Może to również wpłynąć na osłabienie mocy ssania i zdolności do przyswajania mleka. Powszechnym efektem, spowodowanym przez niewielkie ilości alkoholu w mleku, jest zaburzony układ snu. Badania wykazują, że częste spożywanie alkoholu może spowodować, że dziecko będzie spożywać mniej mleka, co prowadzi do obniżenia masy ciała, zmniejszenia wzrostu i zahamowania innych części rozwoju.
Matka, która pali i karmi piersią może spowodować wiele niedogodności dla niemowlęcia. Może spowodować zatrucie nikotyną u dziecka. Po spaleniu przez matkę papierosa nikotyna jest szybko wchłaniana do mleka. Okres półtrwania nikotyny wynosi 90 minut. Okres półtrwania musi zostać pomnożony przez pięć, aby określić, kiedy substancja zostanie rozbita. Oznacza to, że zajmuje to 450 minut — czyli 7,5 godziny, zanim cała nikotyna nie zniknie z mleka.
Jeśli palisz podczas karmienia piersią, może to spowodować mniejszą produkcję mleka i zmienić jego smak, więc dziecko nie będzie uważać, że twoje mleko jest tak dobre. Jeśli matka pali więcej niż 15 papierosów dziennie, niemowlę może mieć objawy zatrucia nikotyną. Objawami mogą być wymioty po przyjęciu pokarmu, szarawy kolor skóry, luźne stolce, zwiększony puls i niepokój.
Dzieci karmione przez matki, które palą papierosy, często krzyczą i są bardziej niespokojne niż matki karmiące piersią, które nie palą. Są też bardziej narażone na ryzyko kolki, bezdechu, wymiotów, słabego wzrostu, upośledzenia szkieletu, upośledzenia słuchu i nagłej śmierci. Dzieci narażone na bierne palenie są częściej zakażone zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, a także są bardziej narażone na astmę. W miarę jak dzieci rosną, okazuje się, że częściej są nieobecne w szkole i przedszkolu z powodu choroby.
Czas karmienia piersią to bardzo korzystny czas na skończenie z tym nałogiem i to nie tylko ze względu na dziecko. Prolaktyna i endorfiny wyzwalane podczas laktacji mogą tłumić najgorsze objawy odstawienia papierosów. To idealny czas, żeby zadbać o siebie i swoje dziecko. Przecież nie chcesz narażać jego zdrowia na szwank.