kiedy dziecko

Wiele młodych małżeństw zastanawia się, jaka jest odpowiednia pora na zaplanowanie powiększenia rodziny. Decyzja o dziecku jest bardzo poważna i dlatego trzeba się nad nią dobrze zastanowić. Dziecko to nie zabawka nie powinniśmy o tym pamiętać. Czasami bywa tak, że rodzice młodych małżeństw nalegają na nich i non stop dopytują, kiedy dziecko pojawi się w domu? Starsze pokolenia uważają, że kobieta w wieku 20-23 lat już powinno zostać mamą.

Jednak nie zawsze jest to możliwe do realizacji. Oczywiście wiadomo, że jeżeli kobieta mająca 20-23 lata jest zamężna decyzja o dziecku może zostać podjęta szybciej. Natomiast, dzisiejszych czasach młode kobiety nie chcą tak szybko wychodzić za mąż i średnia wieku kobiet zamężnych w Polsce to około 28 lat. Nasze społeczeństwo nastawiony jest bardziej na konsumpcjonizm mniejszy prokreację. Coraz mniej par decyduję się na dziecko a tym bardziej na kilkoro. W Polsce dominuje raczej model 2+1, czyli rodzice i jedno dziecko.

Idealny wiek rozrodczy to około 20-25 lat. Niestety wraz z upływem czasu szanse na zajście w ciążę maleją, ponieważ potrzeba wtedy o wiele więcej czasu na poczęcie dziecka. W wieku 35 lat płodność znacząco spada i wówczas zwiększa się ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu. Dlatego też wiek przy podejmowaniu decyzji o ciąży jest naprawdę bardzo ważny.

Naukowcy dowiedli, że im bardziej wykształcona kobieta temat później i rzadziej decyduje się na urodzenie dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Być może kobiety obecnie częściej stawiają na karierę niż na poświęcenie się rodzinie. Wiele kobiet martwi się co będzie sprawdzą kiedy dziecko pojawi się na świecie? Jak to będzie? Czy po urlopie macierzyńskim będą mogły wrócić do pracy? Czy nikt nie zajmie ich miejsca? Czy będą miały do czego wrócić?

Kiedy dziecko powinno pojawić się w małżeństwie?

Tak naprawdę nie ma sztywnych granic czy też zasadę, że akurat w tym czasie powinno pojawić się dziecko. Ta decyzja powinna być przemyślana, a rodzice powinni być w pełni przygotowani na przyjęcie nowego członka rodziny. To wielka odpowiedzialność mając takiego malucha w domu. Kiedy dziecko pojawi się na świecie potrzebuję bardzo wiele uwagi, troski, opieki, a przede wszystkim miłość ze strony bliskich.

mama i dziecko

Każda młoda mama powinna być przygotowana nie tylko mentalnie (chociaż to jest najważniejsze), ale też materialnie na to, kiedy dziecko pojawi się w domu. Przez całe 9 miesięcy kobieta zmaga się z różnymi dolegliwościami towarzyszącymi i w trakcie ciąży. Powinna przyjmować witaminy, suplementy diety, poddawać się badaniom, jak i być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym. Kiedy dziecko przyjdzie na świat rodzice stają się odpowiedzialni za jego rozwój jak i całe życie malucha.

Najważniejsze jest miłość do dziecka, jednak rzeczy materialne są równie istotne. Kiedy dziecko jest już w domu ważne jest aby miało najpotrzebniejsze rzeczy. Są to między innymi:
– pampersy,
– chusteczki nawilżane,
– pieluchy tetrowe,
– kaftaniki,
– pajacyki,
– body z krótkim rękawem,
– body z długim rękawem,
– śpiochy,
– rajstopki ( w okresie zimowym),
– przewijak,
– łóżeczko,
– materac (najlepiej kokos- gryka),
– komplet pościeli,
– kocyk,
– otulacz,
– ręcznik ( najlepiej z kapturem),
– szlafrok,
– płyn do kąpieli i szampon ( najlepiej z serii emolientów),
– maść na odparzenia,
– octenisept (do pielęgnacji pępka),
– podgrzewacz do butelek,
– dwie butelki,
– smoczek,
– szczotka do mycia butelek,
– rękawiczki niedrapki,
– witamina d,
-wanienka,
– oliwka do ciała,
– termometr do mierzenia temperatury ciała,
– termometr do mierzenia temperatury wody,
– rożek,
– nosidełko bądź fotelik samochodowy,
– bujaczek,
– wózek (najlepiej trzy w jednym: gondola, spacerówka, nosidełko),
– czapeczki,
– kombinezon (w okresie zimowym).

kobieta w ciąży

To są najważniejsze i najbardziej potrzebne rzeczy, jakie powinniśmy zapewnić naszemu dziecku. Oczywiście wiadomo, że wszystkie te rzeczy są niezbędne, ale większość powinniśmy mieć. Ubranka, kosmetyki, wózek i wanienka to są najpotrzebniejsze i najistotniejsze rzeczy. Zresztą możemy sobie jakoś poradzić.

Decydując się na dziecko przede wszystkim powinniśmy dobrze przemyśleć tą decyzję jednak nie powinniśmy zwlekać z tym. Pamiętajmy, że zegar biologiczny tyka nie ma co długo o tym myśleć. Kiedy dziecko pojawi się w naszym życiu naprawdę docenimy czym dla nas jest rodzicielstwo. To najlepsze co może nas spotkać. Uśmiech dziecka i jego bezwarunkowa miłość nie może się równać z niczym innym.
Pamiętajmy o tym, rodzina jest najważniejsza w życiu każdego człowieka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here