do kiedy alimenty na dziecko

W dzisiejszych czasach rośnie liczba rozwodów. Spowodowane jest to z pewnością pędem życia. Żyjemy w pośpiechu, i między pracą a domem nie znajdujemy czasu dla naszej rodziny. Często zdarza się tak, że decydujemy się na bycie razem ze względu na dziecko. Nie jest to dobra opcja, ponieważ związki powinny opierać się na miłości. Również to jest powodem częstszych rozstań.

Wśród młodych częstym powodem rozstania są pieniądze. Po porodzie dziecka, kobieta chce zapewnić mu jak najlepsze życie, i często jeśli ma możliwość zmienia partnera na tego lepiej zarabiającego. Jest to smutne, lecz prawdziwe. Często małżeństwa się rozpadają z powodu zdrady. Nieważne z jakiej przyczyny się rozstajemy, powinniśmy mieć na uwadze dobro dziecka, jeśli je mamy.

Do kiedy alimenty na dziecko?

Alimenty to pewnego rodzaju wsparcie finansowe dla rodzica, który wychowuje dziecko po rozwodzie. Udziela je drugi z prawnych opiekunów. Najczęściej to mężczyzna płaci kobiecie alimenty, gdyż to ona zajmuje się naszym potomkiem, po rozstaniu. Alimenty mają pomóc jej wychować dziecko. Powinny być przeznaczone w całości na zapewnienie potrzeb dziecka. Możemy za to kupić jakieś ciuchy, potrzebne rzeczy do szkoły, lub przeznaczyć te pieniądze na dodatkowe zajęcia języków, lub na inne atrakcje.

Alimenty są przyznawane przez sąd rodzinny do 26 roku życia, jeśli dziecko wciąż się uczy, bądź studiuje. Jednak muszą to być szkoły dzienne. Wysokość alimentów ustala sąd, na podstawie zarobków płatnika, oraz wieku dziecka. Czasem zdarza się, że dziecko uczęszcza dodatkowo do szkoły muzycznej, i potrzebuje wtedy drogich instrumentów muzycznych. Wtedy sąd może orzec, że w przypadku zakupu drogich rzeczy, potrzebnych w tym wypadku do edukacji, koszty te są dzielone na obu rodziców. Ma to na celu zapewnienia dobra dziecku.

Jednak zdarzają się sytuacje, gdy sąd decyduje się na brak alimentów

rozwód

Przykładowo matka, która będzie się opiekować dzieckiem zarabia 4 tysiące złotych miesięcznie, a jej były mąż tylko 2. W tym wypadku gdyby musiał płacić kilkaset złotych alimentów, to nie miałby na zapewnienie sobie podstawowych potrzeb. Wtedy mama może sama utrzymywać dziecko. Jednak, gdyby ojciec tego dziecka dostał awans, wtedy z wniosku jego byłej żony, sąd może na nowo zająć się sprawą alimentów. Wtedy z pewnością każe je płacić i ustali ich wysokość.

Najczęściej są to kwoty kilkuset złotych, nie więcej niż 500. Bierze się pod uwagę nie tylko zarobki płatnika, ale również fakt, czy ten ma nową rodzinę na utrzymaniu, czy jest samotny. Gdyby ojciec, który ma płacić alimenty stracił pracę, to musi jak najszybciej zgłosić to do sądu, i starać się o chwilowe wstrzymanie zobowiązania. Jeśli tego nie zrobi, to po pewnym czasie odwiedzi go komornik w sprawie zadłużenia alimentacyjnego.

Istnieje jeszcze inny rodzaj alimentów przyznawanych po śmierci jednego z rodziców, a jest to renta. Gdyby zdarzyło się to nieszczęście i jeden z rodziców straciłby życie, to drugi rodzić może starać się o rentę. Jest ona takimi samym wsparciem, co alimenty. Wynosi ona kilkaset złotych, i jest przyznawana do 26 roku życia, jeśli dziecko się uczy, bądź studiuje.

Jest to wsparcie finansowe pozwalające samotnemu rodzicowi poradzić sobie po stracie. Można by rzec, że są to alimenty od państwa. Jest to bardzo ważny element polityki społecznej naszego państwa. Dzięki temu po tragedii, mamy pewność, że naszemu dziecku nic nie zabraknie.

Alimenty zazwyczaj są wyznaczane przez sąd, ponieważ byli małżonkowie nie dogadują się w sprawie ich wysokości. Najlepszym rozwiązaniem, a na pewno najszybszym jest dojście do porozumienia. Możemy tego dokonać za pośrednictwem adwokata. Umawiamy się na konkretne stawki, po czym podpisujemy umowę. Jeśli to nie pomoże powinniśmy skorzystać z pomocy mediatora. Mediator to osoba pomagająca w rozwiązywaniu konfliktów.

alimenty na dziecko

Może pomóc nam dogadać się w sprawie alimentów. Jest to bardzo ważne, a szczególnie dla dziecka, gdyż unikamy niepotrzebnych nerwów, i szybciej zapewniamy mu stabilizację finansową. Jest to o wiele szybsza droga, niż rozwiązywanie tej sprawy w sądzie. Rozprawy sądowe ciągną się miesiącami. Często musimy na nią czekać kilka miesięcy.

W przypadku rozpraw o alimenty, z reguły na pierwszej rozprawie jest ustalana ich wysokość, oraz termin płacenia. Jednak lepiej dogadać się między sobą i ustalić wysokość alimentów bez udziału sądu. Możemy to zrobić sami, bądź u adwokata, i podpisać umowę, którą ten zrobi. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla obojga rodziców, jak i dla dziecka.

Podsumowując, alimenty są przyznawane do 26 roku życia, najczęściej przez sąd, bądź poprzez porozumienie między rodzicami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here