karmienie sonda

Czasami możemy mieć problem ze zdrowiem i potrzebne będzie u nas lub u naszych bliskich karmienie sondą. Sonda jest to rurka sztywna bądź sylikonowa, przez którą podawany jest dla nas pokarm. Zakładane jest ona przez nos lub jamę brzuszną i prowadzi do samego żołądka, lub jelita. Karmienie sondą podaje bezpośrednio nam pokarm. Czasami podczas problemów zdrowotnych jest to niezbędne do utrzymania przy życiu i jest jedyną możliwością na żywienie i przyjmowanie przez nas płynów oraz posiłków.

Karmienie sondą odbywa się poprzez podawanie posiłków tylko płynnych lub półpłynnych

Nie podaje się przez nią posiłków stałych. Wszystko musi być zmielone i wodniste.
Karmienie sondą odbywa się w kilku przypadkach i główne z nich to: nieprzytomność osoby chorej, zaburzenia połykania, choroby psychiczne jak na przykład jadłowstręt, po ważnych zabiegach chirurgicznych, aby odciążyć układ pokarmowy od pracy, podczas krwawienia w przewodzie pokarmowym, podczas ostrego zapalenia trzustki, zmiany neurologiczne, zaburzenia naszego ciała spowodowane chemio lub radioterapią.

Karmienie sondą może okazać się dla nas bardzo trudne i ważne jest, abyśmy znali podstawowe zasady oraz zadbali o higienę. Powinniśmy wiedzieć dokładnie, na czym ono polega oraz jakie są jego powikłania i na co szczególnie powinniśmy uważać. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości, to od razu powinniśmy skontaktować się z lekarzem bądź pielęgniarką, która dokładnie nam wszystko wyjaśni i wytłumaczy.

w trakcie operacji

Karmienie sondą może odbywać się również u osób starszych, które mają problem z jedzeniem i przyjmowaniem posiłków oraz płynów.
Karmienie sondą niesie za sobą powikłania. Po pierwsze po karmieniu sondą lub podczas jego trwania może pojawić się stan zapalny gardła, uszu oraz jamy nosowej. Pojawić się może ostre zapalenie zatok oraz ucha środkowego. Karmienie sondą wiąże się również z wysychaniem i podrażnieniami błony śluzowej nosa, gardła oraz jamy ustnej.

Musimy dbać o to, aby powietrze w pomieszczeniu było wilgotne, a nie suche oraz nawilżać te miejsca różnymi maściami oraz kremami. Może dojść również do uszkodzenia i pękania naczyń krwionośnych np. w przełyku. Następstwem tego mogą być obfite i niebezpieczne krwawienia. Kolejnym następstwem jest przedziurawienie przełyku. Na naszym ciele po karmieniu sondą mogą również pojawiać się nadżerki oraz odleżyny.

Karmienie sondą jest niebezpieczne, ponieważ może dojść przy nim do zachłyśnięcia oraz przypadkowego usunięcia zgłębnika przez pacjenta. Niebezpieczne jest również zachłystowe zapalenie płuc, które może się u nas wtedy pojawić oraz zapalenie przełyku.
Karmienie sondą ma kilka zasad i oto niektóre z nich. Po pierwsze jednorazowo podaje się podczas żywienia około 200-300 mililitrów posiłku. Karmienie sondą odbywa się około 5-7 razy dziennie. Wszystko zależy od chorego i jego stanu oraz od tego ile i kiedy on przyjmie.

Zarówno posiłki płynne, jak i płyny powinny być podawane choremu w temperaturze około trzydziestu stopni Celsjusza. Mamy wtedy pewność, że nie są one ani za zimne, ani nie poparzą chorego. Podczas karmienia sondą cały czas powinniśmy obserwować chorego i kontrolować czy nie dzieje się u niego nic złego oraz, czy nie traci on świadomości. Jedzenie można podawać do sondy za pomocą strzykawki. W dokumentacji powinno być zapisane, co zostało podane oraz w jakiej konsystencji i ilości.

lekarz

Prowadzenie notatek jest tutaj bardzo ważne, ponieważ musimy dokładnie wiedzieć i kalorii przyjęła osoba chora. Dbajmy również o pielęgnacje jamy ustnej osoby chorej, której jedzenie podawane jest przez sondę.
Karmienie sondą powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i to właśnie on zadecyduje kiedy, jak i ile posiłków powinna otrzymywać osoba chora. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości lub nie jesteśmy czegoś pewni, to cały czas powinniśmy być z nim w kontakcie i rozmawiać. Na pewno rozwieje on nasze wątpliwości lub pomoże nam, jeśli będziemy mieli z czymś problem.

Sondę również zakłada lekarz i nie możemy robić tego sami. Karmienie sondą jest bardzo ważne i istotne i najważniejsze jest to, aby cały czas odbywało się pod kontrolą osoby, która się na tym zna i jest w stanie pomóc. Nie należy się go jednak bać i najważniejsze jest to, aby skutecznie i dobrze przestrzegać podstawowej zasady, a na pewno karmienie sondą okaże się wtedy dla nas bardzo proste i szybko sobie z nim poradzimy. Najważniejsze to się go tylko nauczyć, a potem już nie powinniśmy mieć z nim żadnych większych problemów.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here