Korzyści z informatyzacji przedsiębiorstwa mogą być bardzo duże. Nie znaczy to jednak, że zakup systemu ERP jest prosty. Proces wdrożenia wymaga dużego wkładu pracy w przygotowanie personelu na nadchodzące zmiany oraz w analizę rzeczywistych potrzeb firmy.
Podstawowe cechy ERP
ERP, czyli Enterprise Resource Planning to oprogramowanie pozwalające znacząco ułatwić i usprawnić wszystkie procesy zachodzące w firmie. Najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania z powodzeniem współpracują z urządzeniami mobilnymi. Oznacza to, że z poziomu telefonu komórkowego możliwe jest proste i łatwe zarządzanie, a także pracownicy magazynu czy produkcji mogą na bieżąco, w czasie ciągłym monitorować procesy produkcyjne i logistyczne. Tym, co wyróżnia system ERP jest praca na jednej, wspólnej dla całego przedsiębiorstwa bazie danych. Zalety takiego podejścia są oczywiste. Wszyscy pracownicy danej firmy podejmują decyzje o najnowsze, najbardziej aktualne i rzeczywiste dane. Każdy przedsiębiorca z codziennego doświadczenia rozumie wagę „pracy na danych”.
Inne korzyści
Oprogramowanie ERP pozwala perfekcyjnie panować nad procesami planowania oraz nadzoru nad przedsiębiorstwem. Dlatego jego zastosowanie przyniesie najwięcej korzyści, gdy kierownictwo ściśle określi wszystkie cele strategiczne płynące ze zmiany filozofii przepływu danych w firmie. W praktyce często wymaga to zmiany sposobu myślenia zarządu o kierowaniu firmą. Daje to jednak ogromne możliwości, gdyż pozwala na przemyślenie niektórych procesów niejako od podstaw. Działanie każdej firmy można usprawnić i ulepszyć, stąd też w firmach stosujących filozofię Continuous Improvement będzie to idealne narzędzie wymuszające postęp.
Jak zaprojektować system pod potrzeby firmy?
Proces zamówienia systemu rozpoczyna się od przeanalizowania potrzeb i istniejących procesów, a także wszelkich sytuacji „awaryjnych”. Pozwala to opracować nowe procedury postępowania, co z pewnością przyniesie korzyści.
Ponadto będą one zarządzane z poziomu nowego systemu, pracującego na jednej bazie danych. Aby analizowanie danych oraz podejmowanie na ich podstawie decyzji miało sens, przede wszystkim trzeba się skoncentrować na gromadzeniu rzeczywistych i użytecznych danych. To właśnie zapewnia system ERP. Wdrożenie tego typu oprogramowania gwarantuje, że wszystkie procesy oraz wszystkie drogi przepływu materiałów oraz informacji będą dobrze udokumentowane, a zarządzanie nimi skuteczne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.