rola ojca

Dużo czytasz, rozmawiasz z kumplami i niby wiesz już sporo na temat tego, jak zmieni się Twoje życie, a jednak rzeczywistość i tak Cię zaskakuje. Z jednej strony czujesz przerażenie i próbujesz odpowiedzieć sobie na wiele różnych pytań, z drugiej dumę, że możesz nazywać siebie ojcem tego małego człowieka. Jednak czy na pewno poradzisz sobie w nowej roli? I co zrobisz, gdy idylliczny obrazek spokojnie śpiącego maluszka i zawsze uśmiechniętego niemowlęcia, który znasz przecież z reklam telewizyjnych i książek dla rodziców nie będzie mógł być Twoim udziałem, bo zamiast tego przyjdzie Ci się zmierzyć z kolkami i nieprzespanymi nocami? Przede wszystkim weź głęboki oddech i wrzuć trochę na luz. Za pewnik możesz przyjąć to, że każde dziecko jest inne i być może rzeczywiście Twoje będzie spało krócej od dzieci znajomych albo płakało z powodu uciążliwych kolek. Jedno jest jednak pewne. Twoje dziecko ma ogromne szczęście. – Ma przecież Ciebie. A Ty na pewno będziesz je chronić, otaczać opieką i nie pozwolisz, by choć jeden włos spadł mu z głowy.

Na co musisz być przygotowany?

Pamiętaj, że po powrocie Twojej partnerki ze szpitala i trudach porodu powinieneś być dla niej oparciem. Może się zdarzyć tak, że to właśnie Ty będziesz musiał na jakiś czas przejąć większą część obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Poznasz wtedy to niezwykłe uczucie, kiedy od Ciebie zależy życie małej, bezbronnej istoty. Zmiana pieluch i nieprzespane noce to tylko jedna strona medalu. Drugą będzie możliwość obserwowania, jak rozwija się mały człowiek i z dnia na dzień nabywa nowych umiejętności. Oczekiwanie na pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwsze słowo jest niezwykle ekscytujące i przynosi młodym rodzicom dużo radości.

Jak pomóc sobie na co dzień?

Czujesz się już bohaterem, który otacza troską swoje dziecko i chroni je przed całym złem tego świata? To dobrze, tak właśnie powinien czuć się prawdziwy mężczyzna. Pamiętaj jednak, że ten świat może być nie tylko niebezpieczny, ale również piękny, fascynujący i wart poznania. Warto odkrywać go na nowo wraz z dzieckiem. Należy przy tym zaopatrzyć maluszka w kilka niezbędnych akcesoriów. Na początek z pewnością przyda się wózek głęboki na długie spacery. Możesz też wybrać model 2 w 1, który później przekształcisz w wygodną spacerówkę. Kiedy dziecko będzie już nieco starsze, możesz pomyśleć o wygodnym nosidełku. To doskonała alternatywa na rodzinne długie i krótkie piesze wyprawy. Wiele niezbędnych do odkrywania świata akcesoriów znajdziesz na stronie Wozki-foteliki.pl.

Pamiętaj o wsparciu

Choć pewnie masz już swoje wyobrażenie na temat wychowania dziecka i nie chcesz, by ktoś zakłócał Twoją wizję, pamiętaj, że pomimo bystrości Twojego umysłu, nie wszystko musisz wiedzieć najlepiej. Każdy z nas ma prawo popełniać błędy i oczekiwać wsparcia od swoich bliskich. Nie bój się zatem prosić o radę albo pomoc, gdy jej potrzebujesz. Babcia, ciocia, czy bardziej doświadczeni znajomi z pewnością pomogą, gdy oboje z partnerką poczujecie się zagubieni lub zaniepokojeni, sprawując opiekę nad dzieckiem. Choć wielu z nas po prostu nie lubi słuchać rad, zwłaszcza jeśli starają się ich udzielać wszyscy wokół, warto czasem przyjąć, że ktoś rzeczywiście może wiedzieć nieco więcej od nas. To zdecydowanie ułatwia wiele spraw i często pomaga wybrnąć z trudnych sytuacji.

Opieka nad dzieckiem nie zawsze jest prosta, ale daje wiele radości i satysfakcji. Warto o tym pamiętać, przygotowując się na wielką zmianę w swoim życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here