ślub kościelny

Ślub kościelny w dzisiejszych czasach wygląda nieco inaczej niż ten organizowany kilkanaście lat temu. Niegdyś było tak, że w dniu uroczystości rankiem państwo młodzi i goście stawiali się na ślubie cywilnym w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie czekało się na ślub kościelny, czekanie potrafiło trwać od kilku godzin po kilka tygodni. Jak wygląda to obecnie?

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/slub-koscielny/

Jak wyglądają koszta w przypadku ślubu kościelnego lub cywilnego?

Ślub cywilny to koszta wynoszące około 80 złotych, natomiast jeśli chodzi o koszt ślubu kościelnego, jest to koszt rzędu od 200 do nawet 1500 złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od parafii czy też samego księdza. Najczęściej w czasie rozmowy pary młodej z kapłanem pojawia się określenie „Co łaska”, ale za chwilę i tak padają słowa: „Ale nie mniej niż…”.

Jakie dokumenty są wymagane są, aby można było przystąpić do ślubu kościelnego?

  • Dowody osobiste
  • Metryka chrztu z adnotacją o bierzmowaniu.
  • Akt zgonu małżonka/małżonki, kiedy ślub chce wziąć wdowiec/wdówka
  • Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego

Istotne jest również podanie danych świadków. Nie muszą oni stawiać się osobiście podczas załatwiania formalności, przyszli małżonkowie powinni podać sami nazwiska świadków.

Co się dzieje w dniu ślubu?

Pomijając oczywiście to, że piękna panna młoda zmierza do ołtarza do swojego ukochanego, miłości swojego życia, w tym dniu dzieją się jeszcze ważne formalności! Gdyby nie one, ślub byłby nieważny. Co zatem należy do tych czynności?

  • Przekazanie zaświadczenia o tym, że dzień przed ślubem odbyła się spowiedź święta
  • W zakrystii razem ze świadkami składa się niezbędne podpisy. Wtedy świadkowie również muszą przekazać  zaświadczenia ze spowiedzi. 
  • Następnie przekazywane są obrączki
  • Na końcu podpisanie zaświadczenia o zawarciu związku małżeńskiego.

Nie zapominajmy o tym, że każda parafia różni się od siebie, ma inne zasady. Najlepiej poznać je zanim zdecydujemy się na ślub właśnie w tym kościele. Nie bójmy się zadawać pytań – później nie będzie już na to czasu, a chodzi przecież o najważniejszy dzień życia zakochanych. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here