sen
fot. pixabay.com

Waga snu w naszym życiu jest czymś niezaprzeczalnym. Każdy z nas przekonał się o tym wielokrotnie kiedy to w wielu sytuacjach życiowych marzyliśmy jedynie aby położyć głowę na poduszce i zasnąć. Niestety z wielu powodów nie było to możliwe.

Zobacz tez: https://www.zdrowie.info.pl/sen-podstawa-zdrowia/

Nastolatki zazwyczaj „zarywają nocki” podczas maratonów z grami komputerowymi, studenci często przed sesją starają się nadrobić stracony czas ucząc się po nocach a osoby dorosłe spędzają w pracy coraz więcej czasu, pracując również na tak zwane nocne zmiany.

Przyczyn tych jest o wiele więcej jednak skutek zawsze jest taki sam. Nieprzespana noc, to złe samopoczucie, drażliwość i silne poczucie przemęczenia. Nie działo to dobrze na nasz organizm a my sami nie jesteśmy wówczas życzliwi dla naszego otoczenia.

Co może zakłócać nasz zdrowy sen?

Tutaj powodów może być bardzo wiele, poczynając od sytuacji rodzinnych kiedy to, spędzamy bezsenne noc opiekując się najbliższymi osobami. Zaburzenia snu, poza czynnikami zewnętrznymi, które moglibyśmy mnożyć  w nieskończoność są wywoływane przez nasz stan zdrowia.

Często problemy z zaśnięciem mają ścisły związek z kondycją psychiczną. Wiele chorób na tle nerwowym ma swoje przykre konsekwencje w zaburzeniu rytmu snu. Osoby cierpiące na nerwicę lub innego typu schorzenia mające swoje źródło w psychice są narażone na bezsenność.

Nocna dawka snu dla zdrowego człowieka wynosi ok 7-8 godzin, młodsze dzieci potrzebują go znacznie więcej w okresie szybkiego wzrostu.

W całej tej sytuacji  dla  podsumowania warto pamiętać również o tym, że nadmiar snu w ciągu dnia również może świadczyć o złym stanie psychicznym. Depresji, załamaniu nerwowym, pogłębiającej się apatii.

Sposoby na łatwiejsze zasypianie

Jeżeli jednak zakładamy, że jakość snu w naszym przypadku nie wymaga farmakologii, warto zadbać o kilak ważnych czynników, które będą nas świetnie wspomagać w dążeniu do przespania nocy i naładowania akumulatorów:

  1. Zdrowa, lekka kolacja bogata w  świeże owoce i warzywa
  2. Wyciszenie wewnętrzne   poprzez słuchanie relaksacyjnej muzyki, medytacja

Te dwa proste punkty często są najlepszą receptą na zdrowy sen. Warto o nich pamiętać.

Przeczytaj też: http://www.psfs.pl/zdrowy-tryb-zycia-co-to-oznacza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here