Zabiegi dentystyczne, to działania mające na celu poprawę stanu zębów oraz jamy ustnej. Wiele z nich są zabiegami prostymi, szybkimi, mało inwazyjnymi, jak również bezbolesnymi. Jednak niektóre wymagają bardziej specjalistycznych działań, a ich przebieg sprawia wiele bólu i dyskomfortu. Do najczęściej przeprowadzanych działań związanych z leczenia zębów są: profilaktyka i sprawdzenie uzębienia, usuwanie kamienia nazębnego, plombowanie, leczenie kanałowe, wstawianie implantów, usuwanie zęba, chirurgiczne usuwanie i leczenie, wybielanie zębów, fluorowanie i inne.
Każdy stomatolog posiada w swoim gabinecie określony pakiet zabiegów, w których się specjalizuje i wykonuje. Aby zapewnić swoim pacjentom komfort i łagodny przebieg zabiegu, stomatolodzy stosują szereg preparatów znieczulających, dzięki którym bolesne odczucia podczas terapii są znacznie mniejsze lub całkiem nieodczuwalne. Znieczulenia stosowane przez lekarzy mogą przyjąć różną postać, a także działać na równe obszary.
Stosowanie ich jest całkiem bezpieczne, pod warunkiem prawidłowego podania, a także wystrzegania się ich, jeśli występują ku temu jakiekolwiek przeciwwskazania. Głównymi przeciwwskazaniami utrudniającymi lub dyskwalifikującymi zastosowanie znieczulenia są: alergie na stosowane preparaty lub ich składniki, choroby i zaburzenia pracy serca, układu krążenia, choroby wątroby, choroby nerek, cukrzyca czy choroby nowotworowe.
Pomimo, iż stosowanie preparatów znieczulających jest bezpieczne, należy pamiętać, iż korzystanie z nich ma bezpośredni wpływ na organizm i może wywołać wiele skutków ubocznych takich jak: szum w uszach, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, omdlenia.
Znieczulenie u dentysty a karmienie piersią – jest to temat popularny wśród mam, jak również osób w ciąży. Dzięki przeprowadzony badaniom znieczulenie miejscowe, które podawane jest przez specjalistę, nie wykazuje negatywnego wpływu na płód, a także na dziecko karmione piersią. Substancje wstrzykiwane przed zabiegiem, mające na celu wykluczenie bólu nie przenikają do innych struktur ciała, zatem nie dostają się także do pokarmu matki. Zabiegi w znieczuleniu miejscowym, podawanym przez stomatologa są bezpieczne dla matek karmiących piersią i nie są przeciwwskazaniem do jego zastosowania.
Rodzaje znieczuleń – znieczulenia podawana przed bolesnymi działaniami mogą przybierać różną postać, jak również zawierać odmienne substancje i skład. W stomatologii stosuje się wiele rodzajów znieczuleń. Jednym z nich jest znieczulenie powierzchowne. To najbardziej popularne i powszechnie stosowane znieczulenie, w postaci kremu, żelu, aerozolu, plastra, które nakładane są na wierzchnią część skóry. Preparaty te stosowane są na kilka minut przez zabiegiem, którym jest zazwyczaj higienizacja jamy ustanej – np. usuwanie kamienia nazębnego, a także pacjentom posiadającym odruch wymiotny podczas leczenia.
Innym znanym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjenci nie odczuwają bólu jest znieczulenie nasiękowe, podawane w formie zastrzyku. Jest ono aplikowane w dziąsło, w bezpośrednią okolicę leczonego zęba. Dzięki zawartym w nim składnikom, możliwe jest pozbawienie czucia końcówek nerwowych okolicy zęba. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju działania pacjent chwilowo przestaje być wrażliwy na dotyk dziąseł, policzka, języka, zęba oraz jego głębokich struktur.
Znieczulenie nasiękowe wykorzystywane jest głównie przy zabiegach leczenia i usuwania niektórych zębów. Kolejnym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie przewodowe, które polega na wprowadzeniu igły z preparatem znieczulającym bezpośrednio w nerw zębodołowy. Po wykonaniu tego działania, pacjent nie reaguje na ból, zimno, ciepło, dotyk, a jego połowa twarzy sztywnieje na jakiś czas.
Wśród stomatologów popularnym i wykorzystywanym rodzajem znieczulenia jest również znieczulenie śródwięzadłowe. Metoda ta pomocna jest w leczeniu endodontycznym, protetyce, pedodoncji czy ekstrakcji zębów mlecznych. Podawane jest ono za pomocą wprowadzenia igły z odpowiednim środkiem prosto do ozębnej.