płyty muzyczne

Od jakiegoś czasu wielu specjalistów podkreśla, że dźwięki z otoczenia mają duży wpływ na płód. Coraz więcej ciężarnych kobiet jest więc świadomych tego, że muzyka dla dzieci w brzuszku odgrywa sporą rolę w ich rozwoju. Maluch, który mieszka jeszcze w łonie swojej mamy odbiera tego typu bodźce i reaguje na nie. Oczywiście nie znaczy to, że dziecko słyszy je dokładnie tak, jak my, jednak udowodniono licznymi badaniami, że muzyka dla dzieci w brzuszku nie pozostaje obojętna.

Każdy płód od pewnego momentu słyszy właściwie wszystko, co dociera do niego ze świata zewnętrznego. Bodźce dźwiękowe trafiają do niego bez przerwy, przez całą dobę. Poza tym stale słyszy także odgłosy z wnętrza organizmu, w którym mieszka, czyli np. bijące serce matki czy jej oddech. Można więc powiedzieć, że na etapie życia płodowego maluch zupełnie nie zna ciszy, ponieważ nie ma takiego momentu, w którym nie docierałyby do niego absolutnie żadne dźwięki.

Nie trzeba zatem zastanawiać się, czy muzyka dla dzieci w brzuszku jest przez nie odbierana

Włączanie w tym okresie różnych utworów na pewno ma sens, a wręcz jest zalecane, ponieważ maluszek może doskonale się przy nich uspokoić. Jednak uczucia i stan emocjonalny to nie wszystko – muzyka ma też wielkie znaczenie dla dziecka na wielu innych płaszczyznach. Chodzi tu między innymi o prawidłowe rozwijanie się słuchu, mowy, spostrzegania, uwagi, pamięci i myślenia. To bardzo istotne w życiu płodowym, ponieważ ma ogromne przełożenie na dalszy rozwój małego człowieka, już po jego narodzinach.

muzyka dla dzieci w brzuszku

Wiele matek zastanawia się jednak, jaka muzyka dla dzieci w brzuszku jest najodpowiedniejsza. Specjaliści zaznaczają, że dobrze, by kobieta wybierała przede wszystkim takie utwory, które sama najbardziej lubi. Ma to wpływ na dziecko z tego względu, że przy ukochanych piosenkach ciężarna po prostu zaczyna się lepiej czuć i podnosi się jej samopoczucie. Jej relaks, spokój i dobry nastrój są automatycznie odbierane przez dziecko, które również pozytywnie reaguje na takie bodźce.

Oczywiście istnieje pewien zestaw uniwersalnych gatunków, które są szczególnie polecane dla pań spodziewających się potomka. Wiele lat temu przeprowadzone zostały w tym celu eksperymenty naukowe, które wykazały, jaka muzyka dla dzieci w brzuszku jest najlepiej odbierana. Zalecana jest więc głównie klasyka, która korzystnie działa na układ nerwowy. Szczególnie dobry wpływ mają dzieła Mozarta, a ponadto również Bacha, Beethovena, Schuberta, Chopina, Czajkowskiego czy Vivaldiego.

Takie utwory z reguły relaksują i wyciszają, dlatego warto słuchać ich w czasie ciąży. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każdy ma inne upodobania i z pewnością jest grupa pań, które nie przepadają za tego typu muzyką, źle na nią reagując. Ich negatywne odczucia natychmiast odbijają się na dziecku, zatem przynoszą efekt odwrotny od tego, który był oczekiwany.

Jeśli zatem ciężarna jest miłośniczką bluesa, rocka czy popu i przy takich gatunkach czuje się najlepiej – powinna śmiało słuchać ich w czasie oczekiwania na przyjście dziecka na świat. Nie jest bowiem prawdą przekonanie, że ostre czy dynamiczne brzmienia mogą źle wpływać na płód. Muzyka dla dzieci w brzuszku to przede wszystkim to, co uwielbia jego mama, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno coś tanecznego, jak utwory Mozarta.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje jednak zestaw pewnych dźwięków, które nie są dobrze odbierane przez płód. Chodzi tu jednak nie tyle o muzykę, co o odgłosy otoczenia. Dzieci na etapie życia płodowego nie przepadają raczej za dźwiękami nagłymi i głośnymi, czyli pojawiającymi się znienacka i mogącymi przestraszyć. Zwykle ich bicie serca staje się wtedy szybsze, podobnie jak oddech i ruchy. Z kolei pozytywnie odbierane są głosy, zwłaszcza rodziców. To ważne, by przez całą ciążę mówić do malucha.

dziewczyna z gitarą

Chyba najbardziej idealna muzyka dla dzieci w brzuszku to właśnie śpiew ich rodziców, który działa kojąco i usypiająco. Maluszek doskonale zna ton ich głosu, ma z nim dobre skojarzenia, a po przyjściu na świat często pamięta i reaguje, słysząc mowę czy śpiewanie mamy i taty, co z pewnością jest dla nich miłym uczuciem pozwalającym na szybkie nawiązanie bliskiej relacji emocjonalnej.

Wszystkie kobiety powinna zatem posłuchać swej intuicji i same zdecydować, jaka muzyka dla dzieci w brzuszku jest ich zdaniem najkorzystniejsza. Sporo inspiracji można poszukać również w internecie. Na wielu serwisach przygotowane są nawet specjalne playlisty z wybranymi utworami (głównie klasycznymi), które dobrze oddziałują na rozwijającego się jeszcze w brzuchu maluszka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here