Jednolity Plik Kontrolny – czym jest JPK WB

Wszystkie firmy od dnia 1 lipca 2018 roku mają obowiązek przygotowywania specjalnych plików JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wśród nich znajduje się także plik JPK WB. Czym dokładnie jest tego typu plik? Jakie posiada on zastosowanie? W jaki sposób można go przygotować?

Wprowadzenie JPK przez Ministerstwo Finansów ma przede wszystkim na celu uporządkowanie spraw podatkowych oraz ułatwienie kontroli w przedsiębiorstwach. W ramach JPK przedsiębiorcy muszą przygotowywać różnego rodzaju pliki, na przykład JPK VAT do kontroli ewidencji VAT. Dodatkowo, konieczne może być także przygotowanie pliku oznaczanego jako WB.

Plik JPK WB to plik kontrolny dla wyciągów bankowych – WB. Zawiera on dane dotyczące rachunku bankowego lub też rachunków bankowych firmy. Obejmuje wszystkie transakcje prowadzone z użyciem konta, a także dane podmiotów, które biorą udział w tych transakcjach. Plik ten ma na celu ograniczenie pojawiania się nadużyć oraz oszustw podatkowych.

W pliku WB znajdują się poniższe informacje:

– dane nadawcy oraz odbiorcy transakcji, w tym nazwy, adresy, NIP oraz REGON
– numery rachunków, w tym numery IBAN, rachunków wirtualnych przygotowanych do masowych płatności
– data wykonania transakcji – obciążenia rachunku i wpłaty
– kwota i waluta transakcji
– nazwa i opis transakcji płatniczej
– saldo po dokonaniu transakcji

Wszystkie z powyższych danych są ujęte w odpowiedniej strukturze pliku JPK zgodnie ze wzorem Ministerstwa Finansów.

Jednolity Plik Kontrolny WB należy przygotować na każde żądanie organu podatkowego. W tym przypadku żądanie to organ składa zarówno u podatnika, jak również w banku, w którym ma on swoje konto bankowe.

Aktualnie banki pozwalają klientom na samodzielne generowanie tego rodzaju plików – można zrobić to za pośrednictwem serwisów transakcyjnych online. Tak wygenerowany plik podatnik może następnie przekazać organowi podatkowemu.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma konta firmowego, ale do rozliczeń firmy używa konta prywatnego, wówczas w pliku WB będą znajdowały się także informacje dotyczące jego prywatnych transakcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here