Ciąża jest dla każdej kobiety okresem niezwykle ważnym. Wiąże się z wieloma emocjami, troskami i obawami. Każda z nas chce zachować jak najlepszą kondycję fizyczną i psychiczną, by mieć pewność, że dostarcza nienarodzonemu dziecku wszystkiego, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Aby mieć pewność, że nasze dziecko rośnie zdrowo i nie zagrażają mu żadne niebezpieczeństwa, przeprowadzamy badania okresowe. Jednym z nich jest badanie moczu. Jest to badanie niezwykle ważne, informujące przyszłe mamy miedzy innymi o stanie oraz higienie całego układu moczowego, jak również o prawdopodobieństwie wystąpienia chorób zlokalizowanych w innych częściach organizmu. Samo badanie nie może jednak zostać przeprowadzone z marszu.
Mocz do badania w ciąży musi zostać starannie przygotowany
Przygotowania te nie są skomplikowane i wymagają od nas stosowania zaledwie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim mocz do badania w ciąży ale również w każdym innym okresie naszego życia musi być sterylny. Oznacza to, że nie wprowadzamy do niego żadnych zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego. W przeciwnym wypadku, mogłybyśmy zafałszować wyniki badań a uzyskany rezultat z pewnością nie byłby dla nas korzystny.
Aby zachować sterylność, mocz do badania w ciąży musi zostać pobrany dopiero po zastosowaniu odpowiedniej higieny miejsc intymnych, w tym prysznicu lub ciepłej kąpieli w wannie. Aby nie dopuścić do zanieczyszczenia probówki, do której musimy pobrać próbkę, należy ostrożnie otworzyć naczynko, bez dotykania rantu i jego środkowych ścian. Istnieje również zasada, by mocz do badania w ciąży pobierać o konkretnej, określonej porze dnia.
Mianowicie, najlepszym do tego celu momentem jest poranek, zaś wykorzystany mocz do badania w ciąży pochodzi z pierwszego oddania moczu po nocy, najlepiej po co najmniej 5-cio godzinnym odpoczynku. Poza tym, mocz do badania w ciąży musi zostać pobrany ze środkowego strumienia, tak by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i bakterii naturalnie zasiedlających cewkę moczową.
Po dokonaniu pobrania, mocz do badania w ciąży i nie tylko nie może być długo przechowywany w naszym domu. Należy jak najszybciej zawieźć próbkę do laboratorium, by zanieczyszczenia, które ewentualne znajdują się w moczu nie zaczęły się namnażać.
Jak wspomniano wcześniej, mocz do badania w ciąży pozwala określić czy ciąża rozwija się prawidłowo, a nasz organizm jest zdrowy i w żaden sposób nie zagraża rozwijającemu się w łonie matki dziecku. Podstawowymi cechami moczu, jakie są w tym celu określane są: przejrzystość, która powinna być opisana jako zupełna, barwa moczu do badania w ciąży musi zostać odczytania na poziomie słomkowej lub żółtej, zaś odczyn kwaśny. Poza tym, istotnymi cechami, jakie należy określić podczas badania moczu jest brak w nim jakichkolwiek ilości białka, cukru oraz bilirubiny i urobilinogenu.
Mocz do badania w ciąży powinien wykazywać też brak lub niewielką liczbę pojedynczych erytrocytów i leukocytów. Z kolei jego ciężar właściwy musi kształtować się na poziomie 1,002–1,030 g/cm3. Otrzymanie nieprawidłowego wyniku którejkolwiek z powyższych wartości może wskazywać na toczące się w organizmie matki procesy chorobowe. Jednak systematycznie badając mocz możemy uchronić się nie tylko od procesów zapalnych ale również od rozwoju choroby a tym samym od zażywania leków, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i rozwój dziecka.
Zdiagnozowane wcześnie nieprawidłowości pozwolą na szybką reakcję lekarza prowadzącego i ochronę zdrowia własnego i naszego dziecka.
Podsumowując, badania laboratoryjne są nieodłącznym elementem każdej ciąży. Wszystkie ciężarne kobiety muszą przeprowadzać badania co najmniej raz w miesiącu, by mieć pewność, że ich dziecko rozwija się prawidłowo, a one same nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia.
Jednak warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do takich badań. Jak w prawidłowy sposób pobrać mocz do badania w ciąży oraz jakich zasad należy pilnować, by uchronić dziecko przed ewentualnymi chorobami.