Pochodzenie i właściwości najpopularniejszej w Polsce czarnej herbaty

Czarna herbata to jedna z najpopularniejszych form napoju, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jej przygotowanie jest szybkie i ogranicza się do zalania suszu wodą o temperaturze 100 stopni. Polacy zajmują zaszczytne trzecie miejsce pod względem ilości wypitego napoju. Nikt jednak nie zastanawia się nad jej właściwościami. Zalety pozostałych herbat, zielonej, czerwonej i białej są znane i wykorzystywane w codziennym życiu. Co jednak z czarną herbatą? Jakie są jej właściwości?

Historia czarnej herbaty

Miejscem pochodzenia czarnej herbaty jest Azja, a dokładnie Chiny i ich południowo-wschodnia prowincja Fujian. Największą popularnością cieszyła się w okresie dynastii Ming. Jej powstanie wiąże się z czynnikami ekonomicznymi. Chińczycy od dawna są i będą wielbicielami herbaty zielonej, w związku z tym cechowała ich pewna niechęć do dzielenia się naparem z resztą świata.

Pojawienie się herbaty czarnej miało zaspokoić głód europejczyków do tego produktu, co udało się chińczykom osiągnąć- czarna herbata uznawana była przez długi czas jako element luksusu, nieosiągalny dla niższych klas społecznych.

Przygotowanie suszu czarnej herbaty

Należy pamiętać, że wszystkie rodzaje herbaty pochodzą od tej samej odmiany rośliny herbacianej. Różnica w rodzaju polega na czasie zbioru, od młodych pączków do silnie rozwiniętych liści, sposobem suszenia i przetwarzania. W przypadku herbaty czarnej wyróżnia się cztery procesy związane z jej powstawaniem: więdnięcie, skręcanie, fermentacja i suszenie. Liście, a czasem też ich ogonki oraz zbiera się mechanicznie w okresie zależnym od klimatu, w którym jest uprawiana.

Proces powstawania rozpoczyna się od więdnięcia, który przygotowuje herbatę zwijania zwiększając jednocześnie przepuszczalność liścia dla soków. Następnie następuje przesianie produktu celem wyrównania jakości surowca.

W fazie skręcania rozpoczyna się proces fermentacji czyli reakcji chemicznych odpowiedzialnych za właściwości naparu. Ostatnim etapem jest wysuszenie liści. Może ono odbywać się metodą naturalną i trwać nawet do 20 godzin albo mechanicznie. Wtedy proces ten jest znacznie krótszy i gotowy susz otrzymujemy już po 3 godzinach.

Jak parzyć czarną herbatę?

Proces parzenia czarnej herbaty jest stosunkowo prosty i szybki. Dwie łyżeczki suszu powinno zalewać się wrzącą, najlepiej dobrej jakości wodą, o temperaturze 100 stopni. Czas zaparzania powinniśmy ograniczyć do maksymalnie 5 minut. Po tym okresie z suszu zaczyna się wydzielać tanina czyli substancja neutralizująca działania kofeiny i teofiliny zawartych w herbacie.

Dodatkowo napar staje się gorzki. Ciekawostką jest, że istnieją trzy różne od siebie sposoby parzenia czarnej herbaty. Wszystko zależy od czasu parzenia, ilości wykorzystanej wody i suszu. Wyróżnia się:

  • zachodni styl parzenia herbaty – łatwy i szybki, nie pozwalający wydobyć z herbaty tego co w niej najlepsze;
  • styl wschodni – parzenie tradycyjne, najlepiej w ceramicznym naczyniu, dzięki czemu ilość dodatkowych zaparzeń to nawet 4;
  • styl wolny – połączenie stylu wschodniego z zachodnim.

Właściwości czarnej herbaty

Czarna herbata jak również jej pozostali odpowiednicy posiada duże stężenie flawonoidów czyli substancji odpowiedzialnych za opóźnianie procesów starzenia. Ich rolą jest wychwycanie i neutralizowanie wolnych rodników będących skutkiem ubocznym przemiany materii i przyczyniających się do uszkadzania komórek i powstawania wielu chorób.

Dodatkowo zawarta w naparze tanina wspiera układ pokarmowy, pomagając przy zatruciach i wzmacniając procesy trawienne. Zaparzona czarna herbata bez cukru ma właściwości ściągające i łagodzące podrażnienia przewodu pokarmowego. Pobudza, a dzięki zawartości fluoru wspomaga budowę kości i zapobiega próchnicy. Oprócz wskazanych powyżej właściwości herbata czarna ma również szereg innych zastosowań.

Okłady z naparu łagodzą poparzenia, pomagają również zwalczać trądzik i świetnie radzą sobie z łupieżem, a poprzez wykorzystanie torebek herbacianych na oczy poprawiamy ich stan i niwelujemy opuchliznę wokół nich. Dodatkowo według przeprowadzonych badań na Sri Lance regularne picie naparu korzystnie wpływa na libido i podnosi poziom testosteronu.

Rodzaje herbaty

Czarną herbatę dzieli się na wiele kategorii w zależności od miejsca jej powstania oraz walorów smakowych. Do najpopularniejszych należą:

  • chińskie herbaty czarne, najpopularniejsze odmiany, np. Yunnan;
  • herbaty indyjskie, produkowane na północy kraju, należy do nich np. herbata Assam;
  • herbaty cejlońskie, wybieranie raczej jako herbaty codzienne odbiegające jakością od herbat pochodzących z Chin;
  • herbaty tureckie, mocne czarne herbaty najczęściej podawane z cukrem;
  • herbaty japońskie, produkt niszowy o ciekawym lekko kwaskowym wariancie smakowym.

Źródło: http://drzwi-hermes.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here