rotawirus u dzieci - ile trwa

Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie dla rodziców. Od tego momentu, wszystko w ich życiu się zmienia. Mała osóbka potrzebuje mnóstwo uwagi, całodobowej opieki, miłości i wszystkiego, co najlepsze, aby mogła się zdrowo rozwijać. Należy zadbać o wyprawkę, bezpieczny fotelik i wózek, zdrową dietę dla karmiącej mamy, lub odpowiednie mleko modyfikowane.

Przygotowuje się pokoik dziecięcy w odpowiednich kolorach, lub kącik w sypialni rodziców. Bardzo ważne są również wszystkie badania dotyczące stanu zdrowia dziecka, zarówno te od razu po porodzie, jak i te następne. Warto korzystać ze szczepionek, obowiązkowych, jak również tych odpłatnych i chodzić z dzieckiem na bilanse, gdzie jest mierzone i ważone. Mamy wtedy pewność, że dziecko rozwija się dobrze i rośnie zdrowo.

Pierwsze wizyty najczęściej odbywają się w domu, przychodzi położna lub pielęgniarka i bada wszelkie odruchy dziecka. Badania w okresie niemowlęcym, mają na celu sprawdzanie prawidłowego rozwoju fizycznego i stanu zdrowia. Mogą odbywać się raz w miesiącu, lekarz bada dziecko i zaleca dietę i witaminy. Następnie należy zgłosić się na badania profilaktyczne w wieku 2, 4, 6 lat i co dwa lata, aż do pełnoletności. Zalecane szczepienia ochronne należy wykonywać w odpowiednim wieku.

Warto również zastanowić się nad szczepieniem przeciw rotawirusom

Nie jest ono obowiązkowe, ale może uchronić nasze dziecko przed chorobą i hospitalizacją. Choroba ta może zdarzyć się u każdego, ale najbardziej narażone na zakażenie rotawirusem są dzieci do 5 roku życia, dlatego bardzo ważne jest, aby szybko zaszczepić dziecko. U małych dzieci, nieodpornych jeszcze na różnego rodzaju infekcje, mogą wystąpić najsilniejsze objawy, czyli intensywne wymioty i ostra biegunka. Najgroźniejsze może być odwodnienie organizmu, które występuję często przy tego typu objawach.

rotawirus

Rotawirus u dzieci – ile trwa?

Utrzymuje się w organizmie bardzo długo, nawet po zakażeniu, można zarażać innych. Przenosi się przez dotyk, dlatego bardzo ważne jest dokładnie mycie rąk. Jeśli w żłobku lub przedszkolu zarażone jest jakieś dziecko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachorują inne. Trudno jest uchronić przed tym wirusem, gdyż może on znajdować się na zabawkach i innych rzeczach. Wystarczy, że jedna osoba, które jest nosicielem, nie umyje rąk po skorzystaniu z toalety, już zaraża inne.

Rotawirus może być obecny w kale nawet do kilku tygodni, mimo że mogą już nie występować żadne objawy. Najbardziej narażone na zarażenie są dzieci do 2. roku życia. Warto w tym czasie postarać się o szczepienie. Może wydawać się, że najczęściej chorują dzieci żłobkach, jednak tak naprawdę, można zarazić się wszędzie.

Jeśli chodzi o objawy, to najczęściej na początku pojawia się wysoka temperatura, a następnie gwałtowne wymioty i ostra biegunka. U dzieci karmionych sztucznie, zaniepokoić powinno więcej niż 5 wypróżnień w ciągu doby, a u tych, karmionych piersią – kilkanaście. Biegunka jest uciążliwa i wodnista i może doprowadzić do odwodnienia, którego objawami są sucha skóra i usta, brak łez przy płaczu, apatia i senność, a nawet utrata przytomności. Leczenie polega na podawaniu płynów zapobiegających odwodnieniu. Jednak może okazać się to trudne.

rotawirus u dzieci

Kiedy dziecko męczą mdłości, może wszystko zwracać. Żeby tego uniknąć, można spróbować podawać choremu zimne płyny, ponieważ ciepłe mogą wzmagać mdłości. W pierwszych dniach choroby należy przestrzegać ścisłej diety i zrezygnować z surowych warzyw i owoców. Następnie dieta musi pozostać lekkostrawna, aż do całkowitego ustąpienia objawów. Jeśli konieczna będzie hospitalizacja, dziecko po przyjęciu na oddział, otrzyma kroplówkę, która uzupełni wodę i stracone elektrolity.

Następnie przejdzie przez wszystkie badania, które będą mogły potwierdzić zarażenie rotawirusem. Pobyt w szpitalu zazwyczaj trwa kilka dni lub tydzień, aż do momentu, kiedy dziecko będzie mogło samo jeść i pić. Ważne jest, żeby pamiętać, że nawet po ustąpieniu objawów dziecko może zarażać, dlatego należy zrezygnować z chodzenia do żłobka przez jakiś czas.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here