probówki

Kreatynina jest to związek, którego poziom oznaczony jest we krwi w moczu. Jego stężenie zależy przede wszystkim od funkcji nerek, zatem jego oznaczenie może służyć jako wskaźnik pracy nerek. Ponadto związek ten nie jest idealny markerem, ponieważ jego poziom zależy też od masy mięśniowej. Czym dokładnie jest kreatynina? Jakie są normy kreatyniny w krwi i moczu? Czy kreatynina może być wykonywana jako badanie profilaktyczne? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kreatynina-we-krwi-i-w-moczu-ocena-funkcji-nerek/ 

Kreatynina – czym jest? 

Kreatynina jest to związek azotowy, który powstaje w efekcie rozpadu kreatyny w związku wykorzystywanego przez mięśnie w celu syntezowania energii. Podobnie jak inne związki azotowe jest ona mocznikiem, czyli usuwana jest z organizmu za pośrednictwem nerek. Jej poziom zależy przede wszystkim od funkcji nerek oraz od płci, masy mięśniowej oraz ilości białka przyjmowanego w diecie. Ciekawostką jest, że u mężczyzn poziom kreatyniny jest wyższy, niż u kobiet. 

Czy kreatynina może być wykonywana jako badanie profilaktyczne? 

Odpowiedz na to pytanie brzmi – Tak! Tak samo jak inne badania krwi jak morfologia czy próby wątrobowe może być ona wykonywana jako badanie profilaktyczne. Oznaczenie poziomu kreatyniny wymagane jest w przypadku wielu procedur medycznych, głównie zabiegów operacyjnych, badań obrazowych z wykorzystaniem kontrastu – tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, koronografia. 

Badanie to wykonywane jest rutynowo osób chorych lub osób po przeszczepie nerek. Ponadto wskazaniem do oznaczenia poziomu tego związku jest podejrzenie schorzeń nerek, które może wystąpić przy zaobserwowaniu symptomów takich jak: 

  • zmiana objętości moczu, 
  • ciemna barwa moczu, 
  • pianinie moczu, 
  • obecność krwi lub białka w moczu, 
  • bóle pleców w okolicy lędźwiowej, 
  • obrzęk w okolicy twarzy i kończyn dolnych. 

Normy kreatyniny w organizmie 

Prawidłowy poziom tego związku we krwi wynosi od 0,6–1,3 mg/dl, czyli 53–115 mikromol/l. Ponadto związek ten może być wyrażony jako wskaźnik GFR, czyli wielkość przesączania kłębuszkowego nerek kropka prawidłowy wynik GFR to90 ml/ min/ 1,73 m². Normy kreatyniny w moczu wynoszą 10 – 18 mmol/dobę u mężczyzn oraz 7 – 12 mmol/dobę u kobiet.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/gastroskopia-czym-jest-jakie-sa-wskazania-do-jej-wykonania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here