Podział majątku a prawo spadkowe

Prawo spadkowe w sposób szczegółowy znalazło omówienie w czwartym rozdziale Kodeksu Cywilnego. Właśnie tam znaleźć można obwiązujące przepisy prawne, które mówią, jakie są zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym.

Jak więc może wyglądać podział majątku? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką decyzję podjął wcześniej spadkodawca. Bo ma on właściwie dwie drogi do wyboru. Będąc właścicielem jakichś nieruchomości, czy aktywów finansowych, może sporządzić testament. Zgodnie z własną wolą może wszystko co posiada zapisać jednej konkretnej osobie. I wcale nie musi ona być z nim spokrewniona. W takim przypadku to spadkobierca sam decyduje, co tak naprawdę zrobi ze swoim majątkiem.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli testament nie jest spisany. Wówczas podział majątku zostaje przeprowadzony zgodnie z prawem spadkowym. No i tutaj bardzo pomocny jest adwokat od spraw spadkowych. Po otrzymaniu spadku należy bowiem zachować wszystkie kwestie formalne. Wiąże się to z rożnymi wnioskami, czy wpisami do księgi wieczystej, jeśli chodzi o nieruchomości. Jeśli bowiem chodzi o beztestamentowy podział majątku a prawo spadkowe – tu mogą pojawić się liczne zawiłości. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy osób do podziału jest wiele i czy zgadzają się z tym, co narzucają przepisy prawa spadkowego. Niekiedy podział następuje za porozumieniem wszystkich osób zainteresowanych. Ale zdarzają się sytuacje, gdy nie wszyscy chcą zgodzić się na podział polubowny. wówczas sprawa trafia do sądu, który to może samemu zdecydować o podziale. No ale to jest już zupełnie inna kwestia.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku dużej ilości osób, warto często testament spisać. Spadkodawca musi jednak pamiętać o tym, że wyróżnienie kogoś może być dla innych osób bolesne. Nie jest to więc łatwa kwestia. Z drugiej jednak strony podział majątku też nie musi być łatwy, gdy testamentu nie ma. Dlatego zawsze warto bardzo dokładnie wszystko przemyśleć. A jeśli jest taka potrzeba – poradzić się dobrego adwokata.

Przeczytaj też: https://www.kronikatygodnia.pl/artykul-4media/18440,jak-napisac-testament-przygotuj-z-wyprzedzeniem-ten-wazny-dokument

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here